Znáte dobrého ptačího veterináře? Podělte se o zkušenosti a kontakt na něj

Před drahnou dobou jsme na Ararauně přišli s nápadem vytvořit databázi „ptačích“ veterinářů. Aviární medicíně se totiž zase tolik veterinářů nevěnuje a jak známo, pokud se u papoušků projeví nějaký zdravotní problém, většinou je třeba jednat rychle. Cílem této databáze bylo shromáždit na jednom místě pokud možno co nejvíce kontaktů na veterinární ordinace, kliniky i ošetřovny, kde je alespoň jeden veterinář schopen ošetřit exotické ptáky. Výsledek samozřejmě není úplně ideální, v jedné databázi se objevují celostátní špičky aviární medicíny s veterináři, kteří zvládnou základní ošetření papouška, ale na komplikovanější zákroky nejsou vybaveni nebo s nimi nemají žádné zkušenosti. Ale aspoň něco!

Aby byla databáze ptačích veterinářů použitelná, je třeba ji pravidelně aktualizovat. Doplňovat nové veterináře, mazat ty, u kterých se schopnost léčit papoušky nepotvrdila, nebo z jejich ordinace specialista na ptáky odešel. To se samozřejmě nedá dělat od stolu z jednoho místa v republice, ale pouze na základě praktických zkušeností chovatelů nebo majitelů domácích mazlíčků. A protože doba dospěla do situace, kdy by si databáze ptačích veterinářů zasloužila důkladnější revizi, rád bych se obrátil na vás, čtenáře Ararauny, s prosbou o tipy na kvalitní veterinární ordinace, kde jsou schopni léčit papoušky. Je možné, že právě váš veterinář v našem seznamu chybí, nebo v něm naopak některá ordinace přebývá, protože to s papoušky zase tak moc neumí.

Vít Kučerňák: Být chovatelem a zároveň veterinářem je výhoda, své papoušky jsem i operoval

Bez vaší pomoci to nepůjde

Jak tedy můžete pomoci? Projděte si stávající databázi a ujistěte se, zda v ní nechybí veterinář, s nímž řešíte zdravotní problémy vašich papoušků. Pokud v seznamu je, zkontrolujte, zda všechny informace uvedené v detailu dané veterinární ordinace platí. Pokud něco nesouhlasí, napište na adresu jan.potucek@ararauna.cz a zjednáme nápravu. To samé platí v případě, že vašeho ptačího veterináře v databázi nenaleznete. V tom případě pošlete na zmíněný e-mail název veterinární ordinace, adresu jejího sídla, internetové stránky, telefon do ordinace, případně na ptačího specialistu a jeho jméno. Informace si ověříme přímo u této ordinace a poté ji přidáme do databáze.

Uvítáme i informace o neaktuálních datech a veterinárních ordinacích, které již nemají ptačího specialistu, a přesto se nachází v naší databázi. Zkrátka, jakákoli zkušenost je dobrá a pomůže všem, co chtějí seznam ptačích veterinářů používat. Už teď Ararauna.cz připravuje i další zlepšení, kdy bude možné jednotlivé ordinace filtrovat podle toho, jaké druhy vyšetření nabízejí a jaké přístroje mají k dispozici. Zkrátka, aby databáze byla uživatelsky co nejvíc přívětivá a jednoduchá na používání. Ve stejném duchu budou následovat i úpravy databází zoologických zahrad a atlasu papoušků.

Veterinární poradna: Proč si můj papoušek škube peří a jak zabránit kanibalismu mláďat?

Úvodní foto: Inyourflock.com

Předchozí článek

Kakadu naučil další papoušky vyrábět a používat nástroje, kterými získají pamlsek

Dálší článek

Ptačí chřipka už ve čtvrtém chovu v Česku: na Strakonicku u řeky Otavy, nedaleko nálezu nakažené labutě

One Comment

  • Pan doktor Rampich Třemošná již papoušky neléčí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější