Letadlo nestačí, brazilský spejer Pardal pomaloval grafitti arů škraboškových celý dům v Sao Paulu

UVNITŘ VIDEO – Neotřelá osvětová kampaň na podporu záchranného projektu arů škraboškových v Brazílii pokračuje. Po speciálním nátěru nového letadla brazilských aerolinek Azul Linhas Aéreas Brasileiras se známý graffiti umělec Luiz Pardal (PardalOne) pustil do úpravy fasády celého domu v Sao Paulu. Hlavním motivem obrovského graffiti byl opět ara škraboškový a význam ochrany brazilské biodiverzity. Šestadvacet metrů vysoký dům se Pardalovi a týmu profesionálních malířů podařilo proměnit v barevné graffiti za pouhých 12 dnů, přičemž často pracovali i v noci (jak je patrné z videa níže). Barvy opět dodala brazilská společnost Tintas Coral, která je součástí globální skupiny AkzoNobel.

Graffiti můžou denně vidět tisíce Brazilců, protože dům stojí přímo u jedné z dopravních tepen největšího brazilského města Sao Paula, třídy Avenida São João, která vede do centra metropole. „Mockrát děkuji za příležitost oslavit návrat našeho modrého ary a prostřednictvím mé práce podpořit důležitost ochrany životního prostředí. Vytvoření takového graffiti v Sao Paulu by nebylo možné bez zvláštní podpory několika partnerů. Moc děkuji společnosti Tintas Coral za to, že věřili mojí práci a podpořili tuto ušlechtilou věc,“ prohlásil sám umělec Luiz Pardal. Změnou neprošla jen volná stěna bez oken, ale i fasáda domu, kterou Tintas Coral nechal nabarvit do světle modré barvy – té, jakou mají arové škraboškoví.

Letos dojde k prvnímu vypouštění arů do přírody

Luiz Pardal vytvořil už několik velkých graffiti s ary škraboškovými po celé Brazílii. Jeho tým se podílel i na zkrášlení chovného a reintrodukčního centra těchto papoušků ve státě Bahia. Kampaň vygraduje v letošním roce, protože právě letos by měly brazilské úřady ve spolupráci s německým Sdružením na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) vypustit prvních 12 arů škraboškových odchovaných v zajetí do volné přírody. Ptáci se na život ve volnosti připravují již nyní: obývají prostorné venkovní voliéry v místě plánovaného vypouštění, ošetřovatelé je krmí především potravou získanou z volné přírody a k papouškům takřka nesmí chodit lidé, aby si na ně arové nezvykli. Díky tomu jsou ptáci o dost plašší než arové škraboškoví chovaní v německém ACTP.

Společně s ary škraboškovými ochránci vypustí do přírody i ary marakány, které předtím odchytili v okolí. Marakány mají arům škraboškovým pomoci lépe se sžít s novým prostředím: nacházet potravu, zdroje pitné vody a chránit se před dravci. V nejbližších letech by pak populaci arů škraboškových mělo posilovat 12 vypouštěných ptáků ročně. Část arů chovaných v reintrodukčním centru pak poslouží jako chovné páry, jejichž odchovy budou vypouštěny do přírody. V německém ACTP zůstává okolo stovky arů škraboškových jako záložní populace v zajetí. Jeden pár sdružení deponovalo do belgické zoologické zahrady Pairi Daiza a dvě samice jsou na deset let zapůjčeny do singapurského ptačího parku Jurong Bird Park.

První ara škraboškový už létá v Brazílii. Jako graffiti na letadle aerolinií Azul

Úvodní foto: Luiz Pardal

Předchozí článek

Plzeňský kraj má první potvrzené ohnisko ptačí chřipky, v obci Bzí u Přeštic

Dálší článek

Populace kakapů sovích opět klesá. Od prosince uhynuli tři ptáci, celkem je jich 206

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější