Populace kakapů sovích opět klesá. Od prosince uhynuli tři ptáci, celkem je jich 206

UVNITŘ VIDEO – Smutnou zprávu oznámili v noci na pondělí zástupci záchranného projektu kakapů sovích na Novém Zélandu. O uplynulém víkendu nalezli dva uhynulé kakapy, mladé ptáky z předloňské hnízdí sezóny. Od prosince jde celkem již o tři uhynulé papoušky a celkový počet kakapů tak klesl na 206 jedinců. „Mladí ptáci P ōtonga a Matakana byli oba nalezeni mrtví. Není neobvyklé, že v takovém mladém věku kakapové hynou, ale vždycky to je moc smutná zpráva. Matakana byla jedním z kakapů, které postihla aspergilóza a léčila se z ní v nemocnici The Wildlife Hospital – Dunedin, kde se proslavila u lékařského týmu tím, že viditelně reagovala na vyslovení svého jména,“ píší ochránci na oficiální stránce záchranného projektu kakapů na Facebooku.

„P ōtonga byla členem „Dynastie větru“ a jednou z pravnuček matriarchy Nory. S tím, jak celkový počet kakapů roste, očekáváme vyšší počet úhynů. Bedlivě populaci sledujeme, ale ptáci zůstávají divocí a do jejich života mimo hnízdní sezónu přímo zasahujeme jen minimálně,“ ujistili ochránci. Kakapové soví hnízdí pouze jednou za dva roky až sedm let v závislosti na úrodě plodů rimu, které rostou na ostrovních keřích. Pokud je jich nedostatek, kakapové v daný rok vůbec nezahnízdí, nebo tak učiní jen minimum párů. Poslední hnízdí sezónu zažili ochránci přírody v roce 2019 a nyní předpokládají, že další by měla nastat v roce 2022. Po předloňské hnízdní sezóně dosáhl počet kakapů krátce na rekordní číslo 213, ale poté začal postupně klesat.

Největším problémem je aspergilóza

Nejčastější příčinou úhynů kakapů je kromě vysokého věku také zmiňovaná aspergilóza. Značnou část nemocných papoušků se daří uzdravit, mohou však mít zdravotní následky a oslabenou imunitu. Někdy se u uhynulých ptáků nedaří odhalit příčinu, což byl i případ samičky Matariki, kterou nalezli loni v prosinci na ostrově Whnua Hou. Rovněž ona se vylíhla v rekordní hnízdní sezóně 2019 a byla členskou „nebeské dynastie“. Šlo o jedno ze sedmi mláďat (všechno byly samičky) samice K ōmaru. Ochránci předali nalezené tělo veterinářům k nekropsii, později však nezveřejnili jejich závěry. I přes tyto mimořádné úhyny se kakapům mimořádně daří, vezmeme-li v úvahu, že v roce 1995 jich přežívalo jen 51.

Ochránci kromě péče o kakapy ve třech speciálních ostrovních rezervacích pokračují také v osvětové kampani, během níž minulou středu 10. února vystavili živého kakapa T ōmua v Bluffu, nejjižněji situovaném městě na Jižním ostrově Nového Zélandu. Jelikož kakapové jsou noční ptáci, prohlídka ve speciální prosklené voliéře se uskutečnila přes noc. „Návštěvníci zaměstnávali celou noc jak naše rangery, tak T ōmuu, který obzvláště fascinoval děti, jež se na něj přišly podívat,“ uvedli ochránci na svém Facebooku. Veřejné vystavování kakapů není nic nového, svého času se takto proslavil papoušek jménem Sirokko, kterého ochránci později využili i pro vyjednávání s novozélandským ministrem životního prostředí o zachování finančních prostředků záchrannému projektu kakapů.

Kakapo soví v Česku: Moravské zemské muzeum v Brně vystavuje unikátní exponát

Úvodní foto: Kākāpō Recovery / Brodie Philp

Předchozí článek

Letadlo nestačí, brazilský spejer Pardal pomaloval grafitti arů škraboškových celý dům v Sao Paulu

Dálší článek

S kuší na ary kobaltové? Brazilci je neloví, ale čistí hnízdní dutiny ve skalách od invazních včel

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější