Athény obývá na 1 500 zdivočelých papoušků, většinou mníšků a alexandrů, spočítali ornitologové

UVNITŘ VIDEO – Řečtí ornitologové vyčíslili, kolik invazních papoušků obývá metropoli Athény. Podle jejich pozorování se v athénských parcích vyskytuje na 1 500 mníšků šedých a alexandrů malých, dvou nejčetnějších invazních druhů papoušků na světě. Kolonie mníšků se nevyhýbají ani turisticky atraktivním místům poblíž historických památek. Papoušci podle Helénské ornitologické společnosti (HOS) obsadili prakticky všechny městské parky a periferii metropole a narazit na ně lze i v samotném centru města. Ornitologové ale nemají obavy z toho, že by mníšci a alexandři vytlačovali původní druhy ptáků, a tudíž nenaléhají na úřady, aby se snažily jejich populace regulovat. Takový postup zvolilo například Španělsko a v případě mníšků šedých i Velká Británie.

Mezi nejčastější místa, kde se lze v Athénách setkat s volně žijícími papoušky, patří parky Tritsi, Evelpidon, okolí archeologického muzea v ulici Patison a městské části Glyfada a rezidenční čtvrť Goudi. Podle zástupců HOS obvykle stačí jeden pár mníšků nebo alexandrů na to, aby časem vytvořil celou kolonii papoušků, která se pak rozšiřuje do okolí. Řecké počasí mníškům i alexandrům vyhovuje: jsou známí tím, že patří mezi teplomilné ptáky, ale vydrží i mrazy, a navíc zimy v přímořských lokalitách, jako jsou Athény, jsou mírnější. „Asi největší populace žije v parku Tritsi, kam rádi organizujeme vzdělávací vycházky pro školy a bereme tam studenty, aby si mohli tyto exotické ptáky prohlédnout,“ říká Stelios Pelasgos, vedoucí enviromentální výchovy v HOS.

Odkud se vzali? Prý z narušeného lodního kontejneru

Ornitologové občas přijímají překvapivé telefonáty od lidí z dalších regionů Řecka, kde se zatím papoušci volně nevyskytovali. Jako například z města Xanthi. „Volala nám žena, že viděla vzácné zelené papoušky. Udělalo to na ní velký dojem, protože podobné ptáky spatřila pouze v džungli v Peru, kde žila předtím, než se přestěhovala do Řecka,“ přiblížil Stelios Pelasgos. Stejně jako v jiných zemích, kde se alexandři a mníšci přemnožili, i v Řecku existuje řada legend, jak se papoušci dostali do městských parků. Podle HOS se tak stalo pravděpodobně začátkem 90. let minulého století ve městě Glyfada, kde papoušci unikli z velkého přepravního kontejneru, jímž byli dopraveni lodí do Řecka, aby zásobili místní obchody s domácími mazlíčky. Koncem 80. let se totiž alexandři a mníšci stali mezi Řeky velmi populárními papoušky a byl o ně velký zájem.

V celé Evropské unii se nyní vede vášnivá diskuse o tom, zda sílící populace alexandrů malých a mníšků šedých likvidovat, nebo je nijak neregulovat. Když Evropský parlament před lety projednával směrnici o invazních druzích zvířat, některé státy chtěly na celoevropský seznam zařadit právě alexandry a mníšky, ale nakonec se tak nestalo. Papoušci totiž nejsou rozšíření po celé Unii, kopírují spíše přímořské státy s vhodným klimatem a mírnějšími zimami. Přesto se postupně rozšiřují i do míst, která nejsou tak příhodná. Hnízdění invazních alexandrů malých již zaznamenali v Polsku, blízko českých hranic. Česká ornitologická společnost podle ředitele její kanceláře Zdeňka Vermouzka očekává, že se alexandři malí v nejbližších letech usídlí i v Praze. V české metropoli se zatím volně vyskytovali jen osamocení jedinci tohoto druhu.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Bernard Dupont

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!