Za jakých podmínek můžete od pondělí navštívit zoo nebo botanickou zahradu?

Po takřka čtyřech měsících nuceného uzavření se v pondělí 12. dubna opět otevřenou zoologické a botanické zahrady. Zároveň padne zákaz cestování mezi okresy, takže bude možné naplánovat výlet do zoo kdekoli v České republice. Ale ještě než se vydáte na cestu, měli byste znát všechna omezení, jimiž se musí provozovatelé zoo a botanických zahrad řídit a kvůli kterým nebudete moci vidět úplně vše, na co jste v zahradách zvyklí. Předně platí, že vstup bude možný pouze do venkovních areálů, nikoli do vnitřních pavilonů a expozic. Například v pražské zoo se tak návštěvníci nebudou moci zajít podívat na papoušky do Rákosova pavilonu a uvidí pouze ptáky chované ve venkovních voliérách po jeho okrajích – například nestory kea nebo kogny smaragdové a mníšky šedé.

Vláda také stanovila podmínku, že zoologické a botanické zahrady budou moci denně zaplnit pouze 20 procent kapacity svých areálů. To je poněkud neurčité číslo, protože zoologické a botanické zahrady obvykle nemají stanovenou kapacitu areálu a za normálních okolností neomezují počet návštěvníků. Záleží tak na jednotlivých zoo, jak se k tomuto omezení postaví. „Bohužel vzhledem k tomu, že areál se podle vládního rozhodnutí smí naplnit pouze na 20 procent kapacity, během víkendů s hezkým počasím nám patrně nezbude, než počet návštěvníků regulovat,“ upozornila na svém webu největší česká Zoo Praha s tím, že o podrobnostech bude ještě informovat. Předpokládá, že o víkendech se na některé návštěvníky nedostane a doporučuje plánovat návštěvu spíše na dopoledne.

Země, kde se musí pohrozit utrácením zvířat, aby vláda pochopila kritickou situaci zoo

Čeká se na přesnou formulaci usnesení vlády

„Protože jsme ale schopni sledovat okamžitý počet osob v areálu (opět zveřejníme počitadlo v záhlaví webu), doporučujeme na víkendové dny plánovat návštěvu na dopoledne či naopak na odpoledne – to by mělo vést k tomu, že se v zoo vystřídá více návštěvníků, a tudíž se sníží riziko, že se na velký počet zájemců nedostane. Ve všední dny, kdy je návštěvnost mnohem nižší, žádné podobné restrikce s největší pravděpodobností hrozit nebudou,“ uvedla pražská zoo. Návštěvníci budou muset mít respirátory a v areálech zoo se dočkají občerstvení maximálně tak z výdejových okének. Rozhodně se vyplatí dopředu sledovat internetové stránky a profily zoo na sociálních sítích, protože podmínky vstupu se mohou v jednotlivých zahradách lišit. Vláda také zatím nezveřejnila přesné znění usnesení k otevření venkovních areálů zoo a botanických zahrad, od kterého se budou odvíjet podmínky vstupu návštěvníků.

Zoologické zahrady se kvůli opakovaným uzavírkám od března loňského roku potýkají s obrovskými výpadky příjmů ze vstupného a prodeje suvenýrů. Ředitel Safari parku Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas dokonce pohrozil utrácením zvířat, pokud se finanční situace zoo nevyřeší. Jednotlivé zoologické zahrady ale dokázaly oslovit veřejnost a získat finanční dary ve výši desítek milionů korun. Například zmiňovaný královédvorský Safari park získal od svých příznivců přes 25 milionů korun, zlínská zoologická zahrada eviduje dary v celkové výši přes 18 milionů korun, které pokryjí náklady a provoz zoo po dobu 76 dní. Stát zoologickým zahradám navýšil každoroční příspěvek na krmivo pro ohrožené druhy zvířat z 50 na 80 milionů korun a vyplatí je v dřívějším termínu.

Papouščí zoo Bošovice má letos mláďata už od 12 druhů papoušků, ale také finanční problémy

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!