Papoušek patagonský hraje důležitou roli při reprodukci stromů rohovníků, zjistili vědci

UVNITŘ VIDEO – Pouštní krajina Monte Andino v Argentině je plná stromů rohovníků, z jejichž bobovitých plodů se vyrábí karobový prášek zvaný svatojánský chléb. Tato zdravější alternativa kakaa, která je sama o sobě sladká, takže ji není třeba sladit, se ale v suchém podhůří And dříve tolik nevyskytovala. Vědci z Univerzity Pabla de Olavide ve španělské Seville zjistili, že rohovníky vděčí za své rozšíření papouškům patagonským, kteří se jejich semeny živí. Ptáci totiž ze stromů vyzobávají celé lusky a přelétávají s nimi na vzdálenější místa, kde v klidu vyzobávají semena, z nichž některá jim upadnou na zem. Papoušci patagonští tak plní roli „rozsévačů“ rohovníků a sami si tak „pěstují“ zdroj potravy, aniž by to tušili.

Vědci zkoumali vztah papoušků patagonských k rohovníkům v okolí biologické stanice Doñana a do svého týmu zapojili i zástupce argentinského Národního přírodovědeckého muzea. Vědecký tým provedl v severní části pouště Monte Andino sčítání papoušků patagonských, které spočívalo v projetí asi 500 kilometrů silnic a hledání hejn těchto ptáků. Jakmile vědci zaznamenali, že se papoušci krmí, odebírali a místě vzorky a zaznamenávali si informace o zralosti plodů, spotřebovaném množství, podílu vyhozeného ovoce a pozorování ptáků, kteří si v zobáku přenášeli lusky s karoby na další stromy. Odebírali také vzorky semen, které papoušci upustili při jejich konzumaci, stejně jako semena vyloučená v trusu skotu a původních savců, aby vyhodnotili jejich životaschopnost.

Hejna papoušků dokáží denně přemístit tisíce semen

V závěrečné studii vědci dospěli k názoru, že početná populace papoušků patagonských, kteří hnízdí v norách poblíž pouště Monte Andino, výrazně napomáhá šíření stromů rohovníků v této pouštní krajině. Ptáci denně přemisťují obrovské množství zralých i nezralých lusků se semeny karobu. „Chování tohoto druhu při sběru potravy, kdy papoušci denně nalétají velké vzdálenosti při hledání potravy a odpozorovaná schopnost rozptylu semen naznačují, že tito papoušci by mohli rozptýlit velké množství semen po rozlehlých oblastech tohoto ekoregionu. Pokud k tomu přičteme velké plýtvání potravou, které je pro papoušky tak charakteristické, a také jejich výběr semen nebo dužiny v závislosti na tom, zda jsou lusky zralé či nikoli, může být jejich chování určujícím faktorem pro ekosystém karobových lesů v Desierto del Monte,“ míní Pedro Romero Vidal z Univerzity Pabla de Olavide.

Papoušek patagonský je tažný pták, který hnízdí v obrovských koloniích. Největší se nachází v Aregentině, třicet kilometrů od města Viedma na pobřežním pásmu severovýchodní Patagonie. V pískovcových stěnách si tu hloubí hnízdní nory. Na pouhých dvanácti kilometrech u pobřeží Atlantského oceánu bývá na 180 tisíc těchto ptáků, kteří pravidelně obsazují na 35 tisíc nor. Páry se každoročně vrací na stejné místo a hnízdí ve stejné noře, která může být až tři metry dlouhá. Kolonie každoročně přiláká tisíce turistů. Nezodpovědní návštěvníci si ale často zkracují cestu na pláž přes pískovcové stěny, v nichž papoušci hnízdí. Na lokalitě je stále větší provoz jízdních kol a kočárků, stále blíž a blíž se staví i obytné domy.

Největší přirozená kolonie papoušků na světě? 180 tisíc ptáků na pobřeží Argentiny

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Gerzo Gallardo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!