Další přednáška Exotářů: Zdeněk Jeřábek popíše 4. prosince svoje cesty za amazoňany do Jižní Ameriky

UVNITŘ POZVÁNKA – Jaké to je, když se chovatel vypraví do míst, odkud pochází druhy papoušků, které má doma ve svých voliérách? Právě o tom přijede v sobotu 4. prosince od 16 hodin přednášet na 11. setkání chovatelů Severovýchodních Čech do Vlčí Habřiny na Pardubicku Zdeněk Jeřábek z Českého Dubu. Chovatel, který se specializuje na amazoňany, před časem navštívil Kostariku a zaměřil se na pozorování tamního poddruhu amazoňanů pomoučených. V konkrétním vymezeném úseku sledoval, čím se ptáci živí, na jakých stromech se zdržují a jak se chovají. Při té příležitosti pořídil i další snímky z kostarické přírody i s jinými ptačími druhy. Kostarika však nebude jediným tématem přednášky Zdeňka Jeřábka.

Delší povídání se bude týkat cestování za avifaunou Kolumbie, která je považována za zemi s největším počtem druhů ptáků na světě. Zdeněk Jeřábek zde navštívil tři různá místa. Nejprve se z Bogoty přemístil letecky do Karibiku na Santa Martu a okolí a poté se vrátil zpět do Bogoty. Další cesta vedla autem do centrální Kolumbie, konkrétně Jardínu a do kolumbijských Ilanos poblíž venezuelské hranice. Jde o místa, které ve své knize popsal Jan Dungel. A třetí část přednášky se zaměří na cesty po Peru, kde se Zdeněk Jeřábek nejprve přesunul letecky z metropole Limy do Pucallpa a poté automobilem do Macuya, letecky do Cuzca, vlakem a pěšky na Machu Picchu a zpět do Cuzca, autobusem k jezeru Titicaca, Arequipa, Nasca a Limy a poté ještě absolvoval okruh na sever po Panamericana do Huaraz, Chimbote, Chiclaya a zpět do Limy.

Již nyní se chystají přednášky na rok 2022

Chovatel má ze svých cest bohatou fotodokumentaci a především zajímavé poznatky ze života papoušků ve volné přírodě, které mohou inspirovat i tuzemské specialisty na amazoňany. 11. setkání chovatelů Severovýchodních Čech, jehož jediným bodem bude právě přednáška Zdeňka Jeřábka, pořádá ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině na Pardubicku (na stejném místě v říjnu proběhly přednášky Čestmíra Drozdka a Milana Bartla). Začátek je plánovaný na 16 hodin, vstupné je 200 Kč (pro členy ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy 100 Kč), zájemci se ale musí předem registrovat u předsedy Exotářů Jiřího Vojtěcha na e-mailu C.alba@seznam.cz nebo telefonu 603 881 884, případně u jednatele Exotářů Jiřího Stejskala na arac@seznam.cz a 605 855 555.

Přednášce Zdeňka Jeřábka bude na stejném místě od 14:00 hod. předcházet členská schůze ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, které se mohou zúčastnit i zájemci o členství v této organizaci. Ze série přednášek, které Exotáři naplánovali na závěr letošního roku, bude tato poslední. Další budou následovat na jaře příštího roku. Pro účastníky členské schůze Exotářů i 11. setkání chovatelů Severovýchodních Čech budou platit aktuální opatření vlády proti šíření koronaviru platná v době pořádání těchto akcí.

Podařilo se mi odchovat ary hyacintové, prozradil Čestmír Drozdek na přednášce pro chovatele na východu Čech

Úvodní foto: archiv Zdeňka Jeřábka a Adalberto Hernandez Vega / Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..