Ptačí chřipka opět řádí. Dvě nová ohniska jsou na jihu Čech, za podzim už čtyři případy

UVNITŘ MAPY – Hned dvě nová ohniska ptačí chřipky potvrdili veterináři v pátek a pondělí v obci Byňov, která je součástí města Nové Hrady na Českobudějovicku. Zatímco v pátek šlo o komerční chov hus a kachen, v němž uhynulo 70 hus a Krajská veterinární správa Jihočeského kraje poté nechala v pondělí utratit všech 700 hus a 300 kachen, během stejného dne se nemoc potvrdila u dvou hejn hus domácích na rybníce Velebil u Byňova. Dohromady jde o 900 domácích hus, které budou rovněž utraceny, potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V obou případech se drůbež patrně nakazila od volně žijících vodních ptáků, kteří nemoc nejčastěji přenáší.

Stejně jako v případě dalšího listopadového ohniska v malochovu drůbeže v Dolní Lhotě na Jindřichohradecku byl u obou chovů v Byňově prokázán typ ptačí chřipky H5N1 přenosný na člověka. Všichni členové likvidačních týmů proto budou pod kontrolou krajské hygienické stanice a musí nahlásit případné zdravotní problémy. V tříkilometrových okruzích okolo ohnisek nákazy zřídila Krajská veterinární správa ochranné pásmo a v desetikilometrových pásmo dozoru, kde se nesmí provádět žádný převoz živých ptáků, ptačí trhy a výstavy. Ve všech obcích spadajících do pásem ochrany a dozoru pak dojde k soupisu chovů drůbeže a ke kontrolním odběrům vzorků.

Byňov, kde se nákaza ptačí chřipky prokázala v pátek a v pondělí:

Dolní Lhota, kde bylo ohnisko ptačí chřipky potvrzeno 12. listopadu:

Od září výhradě typ H5N1 přenosný na člověka

„SVS vyzývá všechny chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali zásady biologické bezpečnosti ve svých chovech. Ty spočívají zejména v zabránění přímému kontaktu drůbeže s vodními volně žijícími ptáky, zabránění přístupu volně žijících ptáků ke krmivu a vodě a ochraně krmiva a vody před znečištěním trusem těchto ptáků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V současné době dochází v Evropě k výraznému nárůstu počtu nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. Volně žijící ptáci, zejména vodní, představují přirozený rezervoár viru v přírodě a při aktuální migraci volně žijícího ptactva se nebezpečí zavlečení nákazy do chovů drůbeže vždy výrazně zvyšuje, upozorňuje SVS.

Na rozdíl od začátku roku 2021, kdy byl v České republice potvrzován zejména subtyp ptačí chřipky H5N8, je nyní dominantním cirkulujícím subtypem v Evropě subtyp H5N1, který může být nebezpečný i pro člověka. Jinak je ptačí chřipka nebezpečná především pro kury domácí, krůty, vodní drůbež, pernatou zvěř, exotické ptáky a volně žijící ptactvo. „Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků,“ vysvětluje SVS. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty. Léčba této nemoci u ptáků je přímo zakázaná.

Ptačí chřipka je zpět, první podzimní ohnisko je v Trhových Dušníkách na Příbramsku

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Cynthia Goldsmith

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..