Ptačí chřipka na Pardubicku: od začátku roku jde už o páté ohnisko nákazy v Česku

UVNITŘ MAPY – Nebezpečný typ ptačí chřipky H5N1 přenosný na člověka se od Nového roku objevil již v pátém chovu drůbeže v České republice. Zatím poslední případ eviduje Státní veterinární správa (SVS) v komerčním chovu pekingských kachen společnosti Perena v Lipolticích na Přeloučsku v Pardubickém kraji. Majitel chovu nahlásil koncem minulého týdne na krizovou linku SVS postupný úhyn 380 kusů z celkového počtu 3500 chovaných kachen. „Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a přijali předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Úřední veterinární lékaři také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha,“ popsala SVS na svém webu.

Vyšetření 23. ledna potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, která se v České republice potvrzuje od podzimu loňského roku. „Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru,“ dodala SVS. Společnost Perena se s ptačí chřipkou potýkala i loni na jaře, kdy nákaza postihla 12 jejích poboček a veterináři museli usmrtit desítky tisíc kachen. Na provozy společnosti Perena připadala plná třetina všech odhalených ohnisek ptačí chřipky. SVS dokonce zvažovala, že bude společnost Perena pokutovat za zanedbání pravidel biologické bezpečnosti, za což by jí hrozila finanční sankce až dva miliony korun.

Začíná sezóna ptačí chřipky. Pět kroků, jak před ní ochránit vaše papoušky

Čtyři případy v Čechách, jeden na Moravě

14. ledna odhalilo vyšetření vzorků z malochovu drůbeže v obci Klínovice na Strakonicku čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky. Chovatel zaznamenal úhyn šesti z celkového počtu 32 kusů drůbeže, mezi kterou byly slepice, kachny a husy. Zbylí ptáci byli utraceni. Ve stejný den se prokázala nákaza ptačí chřipkou typu H5N1 také u uhynulé labutě nalezené na levém břehu Vltavy v Davli v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji. „Nákazu ptačí chřipkou potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Letos se jedná o první případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR. Za celý loňský rok eviduje Státní veterinární správa 35 míst s celkem 79 kusy pozitivních volně žijících ptáků,“ přiblížila SVS.

Třetí letošní ohnisko ptačí chřipky veterináři potvrdili 6. ledna u chovného hejna kachen divokých poblíž obce Hajany na Strakonicku. V tomto případě chovatel nezaznamenal žádné úhyny, na přítomnost viru přišli zástupci Krajské veterinární správy Jihočeského kraje při kontrolním odběru vzorků od 40 kachen. Poté bylo všech téměř 280 ptáků v chovu usmrceno. Druhé letošní ohnisko ptačí chřipky se nacházelo v obci Bojanovice na Znojemsku, kde majitel malochovu nahlásil postupný úhyn všech devíti slepic. První ohnisko pak bylo v obci Blažim na Lounsku v Ústeckém kraji. Chovateli tu uhynulo osm z 12 slepic a část přeživších vykazovala změny chování. Také v tomto případě vyšetření veterinárními inspektory odebraných vzorků potvrdilo ptačí chřipku H5N1.

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..