Ptačí park a zoo Veldhoven v Holandsku je na prodej, zájemce je může získat za pět milionů euro

Známý ptačí park a záchranné centrum Veldhoven pro papoušky a další exotické ptáky v Holandsku hledá nového majitele. Současný vlastník Richard Loomans jej nabízí prostřednictvím realitní společnosti Van de Loosdrecht Makelaars z Nunspeetu za částku 4,9 milionu euro, což odpovídá 120 milionům korun, informoval zpravodajský server Gelderlander.nl. Zoologická zahrada poblíž městečka Wintelresedijk chová i další zvířata jako opice, velbloudy a různé další savce nebo plazy, většinu osazenstva ale tvoří ptáci – papoušci a také dravci, na které se současný majitel nejvíce specializuje. Prodej zoo není akutní, současný majitel podle svých slov počítá s tím, že když se nikdo nenajde, bude ji provozovat dál.

„Kdyby se přihlásil dobrý kandidát, nebylo by to zlé. Ale může to trvat klidně dalších deset až patnáct let,“ míní Richard Loomans. Zoo Veldhoven utrpěla ztráty kvůli lockdownům způsobenými vlnami koronaviru. Podle Loomanse to ale není důvod, proč je nyní zahrada k prodeji. Důvodem je spíše věk majitele, který si dlouhodobě přeje „zpomalit“. Není to poprvé, co se Loomans snaží svoji zoo prodat. Koncem roku 2016 byla na spadnutí dohoda s jedním párem z Belgie, ale zájemci nakonec nesložili potřebnou částku. Prodej se proto přesunul na rok 2017, ale situace se opakovala a z převodu zoo nakonec nic nebylo. Poté se Loomans rozhodl, že zoo předá svým dcerám a zeťům, kteří v ní pracují, ale ti o vlastnictví neprojevili zájem, a tak je nyní znovu na prodej.

Na návštěvě ptačího parku, zoo a záchytného centra Veldhoven v Holandsku

Původně šlo o útulek, od roku 2014 má licenci zoo

I když má zahrada časem změnit majitele, neznamená to, že by do ní současný vlastník přestal investovat. „Nestojíme na místě, doděláváme polyfunkční objekt u vstupu do parku. Brzy tam umístíme obchod se suvenýry a kanceláře. Těch pět milionů euro je cena za současnou zoo, za několik let to ale může být jiná částka,“ vysvětluje Richard Loomans, který zoo převzal v roce 2013 poté, co vyhlásila bankrot. Tehdy fungovala jako útulek pro zabavené papoušky a další ptáky pod názvem Stichting Nederlandse Opvang voor Papegaaien. Po příchodu Loomansových nastaly v zoo velké změny a zásadní rekonstrukce. Přibyly například obrovské voliéry pro orly černé a kamčatské. Park změnil název na Zoo Veldhoven a výrazně se zvýšil počet jeho návštěvníků.

„Když jsme Veldhoven koupili, bylo tu na 2 000 papoušků, někteří už tedy byli jako chovné páry. Teď se snažíme tento chov pochopitelně udržet a rozšiřovat, protože tu máme některé vzácné druhy. Jsme teď vlastně oficiální nizozemská zoo, takže spolupracujeme s dalšími organizacemi jako a naší snahou a úkolem je ptáky rozmnožovat,“ řekl před šesti lety v rozhovoru pro Araraunu jeden z Loomansových zeťů, Thomas van Knegsel. Zoo chová přes 450 druhů ptáků, z toho 200 papoušků. Mezi nejvzácnější patří kakadu filipínský, kakadu palmový, ara zelený či ara horský. O celou zoo se stará na plný úvazek šest lidí: kromě Richarda Loomanse jeho dvě dcery s manžely a jeden administrativní pracovník.

Naším cílem je papoušky rozmnožovat, ne je nechat jen dožít, říká ošetřovatel z ptačího parku Veldhoven

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. ledna 2022

Dálší článek

Ptačí chřipka na Pardubicku: od začátku roku jde už o páté ohnisko nákazy v Česku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější