Pražská zoo láká na čtyři druhy loríčků. Má jich nejvíce ze všech zoo v Evropě

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Čtyři druhy loríčků mohou v těchto dnech spatřit návštěvníci pražské zoologické zahrady. K již vystavovaným loríčkům červenohlavým, rudobradým a zlatouchým čerstvě přibyli i loríčci oranžovoprsí (na úvodní fotce), kteří obývají stejně jako první dva jmenované druhy venkovní voliéry na Papouščí stezce. To je cesta, která vede od venkovní expozice ledních medvědů podél srázu až k hornímu stanovišti lanovky a doprovází ji domky s venkovními voliérami pro lorie, charmoziny, loríčky a latamy vlaštovčí. Pražská zoo je jedinou v Evropě, která se může pochlubit chovem čtyř druhů loríčků z celkového počtu šesti zástupců tohoto rodu. Tzv. fíkoví papoušci jsou potravní specialisté a podobně jako loriové se živí hlavně ovocem, konkrétně fíky.

„Loríčci jsou mimořádně citliví na čistotu potravy i prostředí. Na tom si spousta chovatelů vyláme zuby,“ nastiňuje obtížnost jejich chovu kurátor ptáků v pražské zoo Antonín Vaidl. „Jsou to navíc potravní specialisté – živí se téměř výhradně fíky, a to v různém stádiu zralosti. I proto se jim někdy říká fíkoví papoušci. Hůře dostupné čerstvé fíky jim dodáváme pravidelně i my.“ Při hledání potravy se loríčci často věší z větvě hlavou dolů – stejně jako při sběru nektaru známější loriové. Těm však nejsou loríčci navzdory svému názvu nijak blízce příbuzní. Kromě podobného způsobu života je s nimi spojuje především Nová Guinea, kde se oba rody těchto papoušků vyskytují.

První odchov se podařil již před 20 lety

Zoo Praha chová loríčky od konce 90. let minulého století. Tradici má především chov loríčka rudobradého. Tohoto druhu se zde vylíhlo už přes třicet mláďat, poslední odchov se podařil loni. Všech šest žijících druhů loríčků nechová v Evropě žádné chovatelské zařízení (kromě těch, které má pražská zoo, ještě existují loríček žlutoboký a modrobradý; prvního si v roce 2019 z Austrálie dovedlo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků – ACTP). Loríčka rudobradého odchovala Zoo Praha poprvé v roce 2003, další téměř úspěšný odchov následoval v roce 2010, kdy však mládě uhynulo. Od roku 2016, kdy se zahradě podařilo odchovat rekordní čtyři mláďata, se je daří odchovávat každoročně.

Pražská zoo vlastní tři páry loríčků rudobradých, dva páry loríčků zlatouchých, dva páry loríčků oranžovoprsých a jeden pár loríčků červenohlavých. Na všichni ptáci jsou ovšem ve veřejně přístupných expozicích. V případě loríčků zlatouchých mohou návštěvníci zoo jeden pár vidět v průchozí části Rákosova pavilonu. Pokud mají štěstí, loríčci dokonce přilétnou jen kousek od vyvýšené pozorovatelny na krmítko pro ovoce. Z tohoto krmítka pochází také naše video výše. Chov loríčků není v České republice příliš rozšířený. Například loríčky rudobradé se nás podařilo poprvé odchovat v roce 2000 soukromému chovateli v roce 2011 se celkový počet ptáků tohoto druhu chovaných v Česku odhadoval na pouhých pět, z toho měla být jediná samice. Dnes je už situace mnohem lepší.

ACTP si dovezlo z Austrálie loríčky žlutoboké duhové. Poslanci žádají vysvětlení od ministryně životního prostředí

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..