Amnestie pro majitele nelegálně získaných papoušků žako v Keni se zadrhává

Snaha zlegalizovat na černo odchycené a bez dokladů chované papoušky žako v africké Keni dostává povážlivé trhliny. Keňská vláda vyhlásila pětačtyřicetidenní amnestii pro všechny držitele nelegálně získaných papoušků žako s platností od 25. října loňského roku. Všichni, kdož stihli do 8. prosince ptáky nahlásit v kancelářích Kenya Wildlife Service (KWS), což je obdoba České inspekce životního prostředí, měli získat osvědčení o legálním chovu. Ještě před vydáním tohoto osvědčení ale museli zaplatit registrační poplatek 12 000 keňských šilinků, což je v přepočtu téměř 24 000 korun, a dále roční poplatek 7 000 keňských šilinků (takřka 14 000 Kč) za chov ptáků, kterým hrozí vyhubení kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování. Žádný Keňan ale dosud žádné osvědčení nedostal.

První registrační listy mají chovatelé a majitelé domácích mazlíčků dostat s více než čtyřměsíčním zpožděním. Přitom platí, že každému, kdo se neprokáže platným registračním listem na vlastněného papouška žako, hrozí trestní stíhání kvůli chovu ohroženého druhu. KSW v oficiálním prohlášení připustila, že proces zpracovávání žádostí o registrace stále nebyl dokončen a že na něm agentura intenzivně pracuje. Všichni žadatelé se budou muset postupně osobně dostavit i s papoušky do registračního střediska KWS. Agentura upozornila majitele žaků, aby sami nekontaktovali KWS. „Všechny osoby, které požádaly o registraci papoušků žako ve svém vlastnictví v rámci časového harmonogramu amnestie, aby počkaly, než je KWS kontaktuje s dalšími informacemi,“ cituje agenturu keňský deník The Star.

Keňa vyhlásila amnestii pro majitele papoušků žako bez dokladu původu. Na legalizaci mají 45 dní

Černý obchod s odchytovými žaky pokračuje

Keňa patří k několika africkým státům, kde se žakové velcí přirozeně vyskytují v savanách, pobřežních mangrovech a v zalesněné krajině. Jde o jejich nejvýchodnější hranici rozšíření. Ptáci hrají důležitou roli při udržování rovnováhy místních ekosystémů. Z celé Afriky se jen v letech 1982 až 2014 vyvezlo podle odhadů na 1,3 milionu nelegálně odchycených papoušků žako. Legální kvóty pro jejich odchyt měla pouze Demokratická republika Kongo a Kamerun. Po zařazení obou druhů žaků do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, jsou od roku 2017 jakékoli kvóty pro jejich odchyt zrušeny.

Na všechny žaky chované v zajetí se vztahuje povinnost registrace, kterou však uplatňují pouze státy, které patří mezi signatáře CITES (což není například Rusko a řada dalších zemí). I když přeřazení papoušků žako do CITES I fakticky ukončilo dovoz odchytových ptáků do Evropy, nelegální odchyty těchto papoušků v Africe pokračují a pouze se změnil cíl pašeráků: nyní se soustředí na země v jihovýchodní Asii. Oba druhy žaků jsou nyní podle Červené knihy ohrožených živočichů IUCN zařazeni do kategorie „ohrožený“. Obnovená povinnost registrace v zajetí chovaných papoušků žako platí od roku 2017 také v České republice, kde bylo od té doby registrováno přes 11 tisíc. České úřady předpokládaly, že v tuzemsku se chová okolo 15 tisíc těchto papoušků.

Registrace CITES u papoušků žako v Česku dosáhly svého stropu, poprvé po hnízdní sezóně jejich počet klesl

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..