Keňa vyhlásila amnestii pro majitele papoušků žako bez dokladu původu. Na legalizaci mají 45 dní

Do poloviny prosince mohou všichni majitelé papoušků žako v Keni, kteří tyto ptáky získali na černém trhu od překupníků a nemají k nim potřebný doklad původu, papoušky bez jakékoli sankce legalizovat. Keňská vláda vyhlásila 25. října pro tyto majitele amnestii, pokud ptáky do 45 dní přihlásí úřadům a získají od nich potřebné doklady. Po uplynutí této lhůty budou všichni papoušci žako chovaní v zajetí bez patřičných dokladů považovaní za jedince odebrané nelegálně z přírody a jejich majitelé budou čelit trestnímu stíhání. Podle zpravodajského serveru The Independent o tom informoval Najib Balala, tajemník keňského ministerstva turistiky a přírody.

Majitelé papoušků se mají hlásit v kancelářích Kenya Wildlife Service (KWS), což je obdoba České inspekce životního prostředí. Háček je v tom, že zároveň musí zaplatit registrační poplatek ve výši 12 000 keňských šilinků, což je v přepočtu téměř 24 000 korun. To ale není vše. Majitelé takto dodatečně registrovaných žaků mají platit roční poplatek 7 000 keňských šilinků (takřka 14 000 Kč) za chov ptáků, kterým hrozí vyhubení kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu obchodování. „Každá osoba nebo subjekt, který bude po vypršení této amnestie přistižen, že drží papoušky žako bez platného povolení, bude čelit trestnímu stíhání,“ uvedl Balala v oficiálním prohlášení, které vydal resort turistiky a přírody v Nairobi.

Brazilci přestanou zabavovat nelegálně chované ochočené papoušky, pokud jsou v domácnosti osm a více let

Poplatek je nutné zaplatit před získáním povolení

Povolení pro legální chov žaků bude nutné každoročně obnovovat a zároveň zaplatit zmíněný poplatek. „Registrační poplatek bude vyžadován ještě předtím, než bude samotné povolení vydáno. Vláda se zavázala chránit tyto ptáky kvůli jejich klesajícímu počtu v přírodě a nelegálnímu odchytu,“ vysvětlil Najib Balala. Keňa patří k několika africkým státům, kde se žakové velcí přirozeně vyskytují v savanách, pobřežních mangrovech a v zalesněné krajině. Jde o jejich nejvýchodnější hranici rozšíření. Ptáci hrají důležitou roli při udržování rovnováhy místních ekosystémů. Z celé Afriky se jen v letech 1982 až 2014 vyvezlo podle odhadů na 1,3 milionu nelegálně odchycených papoušků žako. Legální kvóty pro jejich odchyt měla pouze Demokratická republika Kongo a Kamerun.

Po zařazení obou druhů žaků do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, jsou od roku 2017 jakékoli kvóty pro jejich odchyt zrušeny. Na všechny žaky chované v zajetí se vztahuje povinnost registrace, kterou však uplatňují pouze státy, které patří mezi signatáře CITES (což není například Rusko a řada dalších zemí). I když přeřazení papoušků žako do CITES I fakticky ukončilo dovoz odchytových ptáků do Evropy, nelegální odchyty těchto papoušků v Africe pokračují a pouze se změnil cíl pašeráků: nyní se soustředí na země v jihovýchodní Asii. Oba druhy žaků jsou nyní podle Červené knihy ohrožených živočichů IUCN zařazeni do kategorie „ohrožený“.

Belize přestane legalizovat papouščí domácí mazlíčky odchycené ve volné přírodě

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..