Kamera zachytila nekompromisní souboj arů kaninda s ary zelenokřídlými o hnízdní budku v Bolívii

UVNITŘ VIDEO – Nedostatek hnízdních příležitostí v přirozených biotopech vede řadu papouščích druhů k neustálým soubojům o hnízdní dutiny a v posledních letech i o umělé hnízdní budky vyvěšované ochránci přírody. Nezřídka mezi sebou zápasí papoušci stejného rodu nebo dokonce i druhu. Bolivijská nevládní organizace Asociación Civil Armónia zachytila prostřednictvím monitorovací kamery umístěné v rezervaci Laney Rickmanové potyčku mezi hnízdícím párem kriticky ohrožených arů kanind a párem arů zelenokřídlých, kteří chtěli menší příbuzné vyhnat a budku sami obsadit. Kanindy v době konfliktu měly v budce vlastní mláďata, a o to ostřeji svoje hnízdiště bránily.

„Monitoring budek provádíme každoročně během hnízdní sezóny arů kanind. Instalovaný kamerový systém nám umožnuje lépe pochopit reprodukční chování těchto papoušků a identifikovat hrozby, kterým musí čelit, abychom mohli neustále vylepšovat náš program Nest Box,“ vysvětlili zástupci organizace Asociación Civil Armónia na svojí oficiální stránce na Facebooku. V rámci programu Nest Box vyvěsili v rezervaci Laney Rickmanové přes 100 umělých hnízdních budek, díky nimž bylo vyvedeno již přes sto mláďat arů kanind. To představuje celou čtvrtinu divoké populace těchto vzácných ptáků. Obsazena přitom bývá zhruba jen desetina budek, další využijí i jiné druhy ptáků včetně kachen.

Vypouštět kanindy odchované v zajetí? Není kam

Díky kamerám už ochránci zjistili řadu důležitých informací, například jak se do budek snaží dostat lasice a jak jim znesnadnit přístup k hnízdícím papouškům. „Zachytili jsme už mnoho kuriózních videí, která nás neustále zdokonalují ve znalosti hnízdního chování a etologie ary kanindy. Mezi nimi je i toto video přímého souboje mezi párem arů kaninda chránícím svoje mláďata a párem arů zelenokřídlých, kteří se snaží obsadit jejich budku. Projevila se tak konkurence mezi různými druhy arů v hledání vhodných hnízdních dutin nebo budek,“ konstatuje organizace Asociación Civil Armónia, jejíž program Nest Box podporují American Bird Conservancy, Bird Endowment, Pat Palmer Foundation, Rainforest Trust, Rickman Fund a World Land Trust.

Ara kaninda patří mezi nejvzácnější papoušky na světě. Zatímco v přírodě přežívají poslední čtyři stovky ptáků a jejich počty se v posledních letech mírně zvyšují, v zajetí je těchto papoušků mnohonásobně více. Jenom v České republice bylo podle celostátního Registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, ke konci prvního letošního pololetí registrováno 155 arů kanind. Papoušky se daří úspěšně rozmnožovat, do volné přírody je ale ochránci nechtějí vypouštět. Obávají se zavlečení infekčních nemocí a genetických vad kvůli příbuzenskému křížení v zajetí. Ale i kdyby se ochránci rozhodli divokou populaci arů kanind posílit vypouštěním ptáků odchovaných v zajetí, způsobilo by to více škody než užitku. Biotopy vhodné pro tento druh jsou totiž velmi omezené a ptáci by neměli kde hnízdit.

V Bolívii sečetli na jednom nocovišti rekordní počet arů kanind. Nejméně polovinu populace

Úvodní foto: Civil Armónia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..