Krize černých kakaduů: nový dokumentární film o riziku vyhynutí kakaduů havraních a bělouchých

UVNITŘ TRAILER – Co spojuje kakadua havraního, kakadua krátkozobého a kakadua dlouhozobého? Nejen že jde o tři černé druhy kakaduů, ale prakticky obývají stejné území jihozápadní Austrálie a všechny tři jsou ohroženy vyhubením. Na to chce upozornit nový dokumentární film režisérky Jane Hammondové Black Cockatoo Crisis (Krize černých kakaduů), který produkovala společnost Fremantly Freelance a do distribuce ho uvádí Halo Films. Světovou premiéru si tento snímek odbude příští středu 23. listopadu v západoaustralském Luna Leederville. Režisérka neskrývá snahu dokumentem upozornit na neutěšenou situaci všech tří zmíněných papouščích druhů a na šanci, jak zvrátit riziko jejich vyhubení.

„Pokud nic nepodnikneme, zmizí tito ikoničtí ptáci do dvou dekád z našeho nebe,“ varuje Hammondová. „Film si klade za cíl přimět diváky, aby se zasadili u nejvyšších politických špiček o ochranu černých kakaduů. Protože nezbývá moc času k tomu, abychom zvrátili negativní trend, musíme jednat hned. Přicházíme o ptáky kvůli kolizi s automobily, nelegálnímu odstřelu, kácení lesů, otravám pesticidy, nedostatku potravy, hnízdních dutin a obecně kvůli nebezpečí ztráty jejich biotopů,“ dodává Hammondová. Mezi producenty dokumentárního filmu se připojily organizace Peak,Wilderness Society a WA Forext Alliance. Na globální videoslužbě YouTube se už objevila ukázka z filmu:

Na dosavadní výzvy politici neslyšeli

„Často slýcháme o tom, jak byl některý druh zatlačen až na samotný pokraj vyhynutí, ale vždy je snadné pochopit, co to znamená. Tento film zasahuje do srdcí diváků a bude důležitým nástrojem při vzdělávání a mobilizaci místních komunit,“ míní Jess Beckerlingová, ředitelka kampaně WAFA. „V návaznosti na nedávný závazek australské vlády o snaze zastavit vymírání původních druhů ukazuje film Krize černých kakaduů, že je třeba urychlených kroků k ochraně zbývajících stanovišť tří černých druhů kakaduů v jihozápadní Austrálii.“ Paddy Cullen z ochranářské iniciativy Save the Black Cockatoos (Chraňme černé kakaduy) v této souvislosti upozornil, že všechny dosavadní výzvy této iniciativy adresované vládním představitelům zůstaly bez odezvy.

„Vytvořili jsme dvanáctibodový krizový plán, jak zachránit černé kakaduy, ale ministerstva zemědělství, životního prostředí a plánování ho odmítla. Doufáme, že tento film bude pojistkou k tomu, že do věci zasáhne premiér a zachrání tyto neuvěřitelně krásné ptáky před vyhynutím,“ uvedl Cullen. Projekt ještě před světovou premiérou získal prestižní cenu Briana Beatona za rok 2021 pro aktivity, které mají silný sociální dopad. Na projektu se finančně podílela organizace Documentary Australia a také Screenwest Lotterywets. Mezi dalšími sponzory a podporovateli dokumentu jsou Conservation Council of WA, Carbon Positive Australia, McCusker Charitable Foundation, Perth NRM, Peel-Harvey Catchment Council, South-West Forest Defense Foundation Inc a Nannas for Native Forests.

Kakadu bělouchý je nově klasifikovaný jako kriticky ohrožený druh, vyplývá z Červené knihy IUCN

Úvodní foto: Fremantly Freelance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..