Umělá inseminace pomáhá zvyšovat populaci kakapů sovích. Letos se takto vylíhlo devět mláďat

UVNITŘ VIDEO – Díky umělému oplodnění samic se letos vylíhlo devět mláďat kakapů sovích, kriticky ohrožených nelétavých papoušků z Nového Zélandu. To je celá šestina všech mláďat z letošní hnízdní sezóny.

Až do samostatnosti přežilo 55 mláďat a celková populace kakapů narostla na 252 jedinců, což je nejvíce za posledních 50 let a dvojnásobek od roku 2016. Na webu novozélandského ministerstva životního prostředí to uvedla Deidre Vercoe, provozní manažerka záchranného týmu kakapů sovích, který se stará o vzácné papoušky ve čtyřech ostrovních rezervacích u pobřeží Nového Zélandu. Ochránci nyní hledají další vhodné ostrovy pro osídlení kakapy.

Na jeden kakapí ostrov se dostala lasice

„Hnízdní sezóna se pomalu chýlí ke konci, většina mláďat je již nezávislá a jen několik samic ještě přikrmuje mladé. Několik členů našeho týmu na ostrově Hauturu-O-Toi dokončilo výměny mikrovysílaček a zdravotní kontroly kakapů. Na ostrově na Te Kākahu-o-Tamatea pokračuje dosud neúspěšný lov nepolapitelné lasice. Velmi se nám ale ulevilo, když test DNA trusu této lasice, který nalezl speciálně vycvičený pes, potvrdilo, že jde o jediného samce lasice, který se vyskytuje na ostrově,“ píší zástupci záchranného týmu kakapů na svojí oficiální stránce na Facebooku. Lasice a další predátoři představují pro nelétavé kakapy největší nebezpečí. Proto je veškerá populace kakapů soustředěná na ostrovech, které byly zbaveny těchto predátorů.

Čas od času se ale stane, že se na některý z kakapích ostrovů dostane krysa nebo právě lasice a hrozí tak, že napadnou mladé, ale i dospělé papoušky nebo vyplení hnízdo. „Všichni kakapové v současní době žijí v lokalitách, které pro ně byly vybrány na ostrovech bez predátorů poblíž Jižního ostrova Nového Zélandu. Konkrétně jde o ostrovy Pukenui/Anchor, Whenua Hou/Codfish a Te Kākahu-O-Tamatea/Křídové ostrovy. Pearl Island se používá jako „odkladiště“ pro samce, kteří nejsou aktuálně zařazeni do chovného programu, a Hauturu-O-Toi/Little Barrier je zkušební lokalitou, kde se ověřuje možnost, zda kakapové mohou odchovat mláďata bez přítomnosti plodů stromu rimu,“ říká Deidre Vercoe.

Sečteno a podtrženo: kakapové soví letos vyvedli 57 mláďat, populace stoupla o čtvrtinu

Opět startují adopce kakapů na dálku

Protože jsou kakapové velmi nenápadní a špatně se hledají, všichni ptáci jsou vybaveni mikrovysílačkami, které je třeba každoročně vyměňovat. U některých ptáků se to nepovede a potom se ochráncům i na několik let „ztratí“. Záchranný tým proto ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vyvíjí nový typ mikrovysílačky, která vydrží bez nabití nejméně dva roky a umožní rychlejší a pohodlnější výměnu baterií, takže se zkrátí doba manipulace s ptáky během odchytu. Nová mikrovysílačka také bude mít delší dosah než ty současné. Záchranný tým také ve spolupráci s energetickou společností Meridian Energy přešel u všech základen na ostrovních rezervacích na solární energetické zdroje a nahradil tak nákladnější generátory.

Po určité přestávce se také znovu rozjel program adopcí kakapů. Protože všichni žijící ptáci mají svoje jméno a číselný kód, mohou si je zájemci na dálku adoptovat. Za přesně stanovenou částku (125, 250 a 500 novozélandských dolarů) získají písemné osvědčení o adopci a podle výše příspěvku dostanou i různě velkého plyšového kakapa. „V kanceláři jsme měli obrovskou odezvu na obnovení programu adopcí. Zbývá týden na přijímání objednávek ze zahraničí, aby sponzoři měli šanci, že jim osvědčení a plyšový kakapo dorazí včas na Vánoce,“ upozorňuje Deidre Vercoe. Podrobnosti o programu adopcí včetně způsobu úhrady sponzorských darů se dozvíte na této internetové stránce.

Úvodní foto: Kākāpō Recovery / Jake Osborne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..