Co se mění v CITES od Nového roku? Na které druhy se nově vztahuje povinná registrace?

UVNITŘ DOKUMENT – Nový rok obvykle přináší i různé změny ve vyhláškách, zákonech a směrnicích. Ne jinak tomu je i u chovatelství. Nedávná světová konference členských států CITES, tedy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, provedla úpravy v seznamech druhů zařazených do první a druhé přílohy CITES, u kterých je nutné prokazovat legální původ a v případě vývozu či dovozu z nebo do zemí Evropské unie žádat o souhlas příslušné ministerstvo životního prostředí. Jak jsme na Ararauně informovali již minulý měsíc, z exotických ptáků se změny dotknou exotických pěvců šámy bělořité a bulbula korunkatého. Omezení jejích chovu ale nezačne platit hned 1. ledna.

Z dokumentu, který shrnuje závěry konference CITES v Panamě a který zveřejnilo české ministerstvo životního prostředí vyplývá, že veškeré změny vstoupí v platnost až 23. února, tedy tři měsíce po jejich přijetí na zmíněné konferenci. To se týká zařazení šámy bělořité do CITES II, což zkomplikuje její vývoz a dovoz z třetích zemí do Evropské unie. O chovu těchto ptáků si budou muset chovatelé nově vést chovatelské záznamy v chovné knize, podobně jako u papoušků v CITES I a II. U bulbula korunkatého, který se má přesunout z CITES II do CITES I, zpřísnění podmínek pro chov v zajetí začne platit až koncem příštího roku. „Začátek platnosti zařazení do přílohy I byl odložen o 12 měsíců, tj. na 25. listopadu 2023,“ informovalo české ministerstvo životního prostředí.

Změny v přílohách CITES od … by Jan.Potucek

Podmínky pro chov bernešky velké se zmírňují

Kromě jiného to znamená, že veškeré bulbuly korunkaté budou muset chovatelé povinně registrovat u krajských úřadů nebo pražského magistrátu a pro obchodování s nimi bude nutná výjimka ze zákazu obchodování s ohroženými druhy (tzv. žlutý eurocites). Určitou úlevu připravila panamská konference CITES chovatelům okrasné vodní drůbeže, když rozhodla o přesunutí bernešky velké aleutské z CITES I do CITES II. Na tyto ptáky se tedy nebude v České republice vztahovat povinná registrace, pro obchodování s nimi nebude nutný žlutý eurocites, ale v případě prodeje nebo nákupu do či ze zemí mimo Evropskou unii bude nutný tzv. permit, tedy povolení ministerstev životního prostředí ze země původu i cílové země pro dovoz.

Papoušků se změny přijaté konferencí COP 19 v Panamě netýkají. Nadále tedy platí seznamy druhů CITES I a CITES II, které můžete nalézt zde. Pro chov papoušků z obou příloh CITES platí povinnost vést si chovnou knihu se základními údaji o každém exempláři, jeho značení (kroužek nebo čip), odkud pochází, kdy byl zařazen do chovu, apod. Chovné knihy kontrolují inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) při nahlášených i namátkových kontrolách soukromých chovatelů i zoologických zahrad. U druhů spadajících do CITES I pak platí povinná registrace exemplářů u místně příslušného krajského úřadu a získání výjimky ze zákazu obchodování v případě, že chovatel chce exemplář prodat. Při přesunu exemplářů CITES I a CITES II mimo země EU je také nutný tzv. permit.

Šáma bělořitá a bulbul korunkatý získali ochranu CITES. Obchod s nimi se ztíží

Úvodní foto: CITES

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..