Pokuta za zneužívání arů hyacintových coby atrakce pro turisty: žili ve starém autě a krmili je fazolemi

UVNITŘ VIDEO – Místo voliéry staré auto, místo ořechů rýže a fazole. Úřady v Brazílii pokutovaly zneužívání páru divokých arů hyacintových, které si ochočil majitel turistické atrakce Cachoeiras do Rio do Peixe v Bonitu ve státě Mato Grosso do Sul. Návštěvníkům, kteří se přijeli podívat na vodopády a vykoupat se v průzračně čisté vodě, nabízel možnost vyfotit se s nimi nebo si natočit video. A právě jedno takové video, na kterém majitel atrakce kolíbe dvojici arů hyacintových na klíně, jako by to byly malé děti, přitáhlo pozornost Brazilského institutu životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA). Na sociální síti získalo toto video přes dva miliony lajků, od úředníků ale majitel atrakce dostal vysokou pokutu.

Papoušci si vyžebrají potravu, proto se drží na místě

Vystupovat s původními ohroženými druhy papoušků je totiž v Brazílii zakázané. Arové patří k největším hvězdám Cachoeiras do Rio do Peixe, asi nejstarší turistické atrakce poblíž města Bonito. Přímo z města je to k vodopádům a vápencovým skalám u Cachoeiras do Rio do Peixe ještě asi 35 km a návštěvníci si zde užívají spoustu koupání, původní brazilská jídla a hlavní, hřebem programu je kontakt s divokými zvířaty. Většina turistů se chce fotit právě s ary hyacintovými, kteří zde žijí na volno a obývají starý automobil. Majitel turistického centra je naučil přijímat potravu, kterou jim sám připravuje: vařenou rýži a fazole. Inspekce složená ze zástupců IBAMA a Institut Arara Azul, který se zabývá ochranou arů hyacintových, byla situací ptáků na místě přímo zděšena.

„Ara hyacintový nejí rýži ani fazole, specializuje se na ořechy acuri a bocaiuva, které se vyskytují v Pantanalu, a tento člověk mění jejich stravovací návyky. To by se nemělo dít s žádným divokým zvířetem,“ řekla ekologickému webu Oeco.org.br prezidentka Institutu Arara Azul Neiva Guedes. Inspektoři IBAMA ještě před samotnou návštěvnou místa shromáždili snímky volně šířené na internetu, které propagují setkání s divokými zvířaty v Cachoeiras do Rio do Peixe. „Přestože arové žijí volně, inspekční tým ověřil, že jsou ochočení, což umožňuje jejich používání k fotografování s turisty. Používání volně žijících zvířat bez povolení od úřadu pro životní prostředí v Brazílii je zakázané pod trestem šest měsíců až jeden rok podmíněně a pokutou,“ uvedli zástupci IBAMA.

Pokuta v přepočtu půl milionu korun

Při kontrole nebylo možné arům odebrat vzorky krve, aby inspektoři zjistili, zda jim krmivo nabízené majitelem turistické atrakce nesvědčí. „Zvířata jsou zvyklá pouze na majitele turistického centra. Když jsme se k nimi pokusili přiblížit, uletěli na strom. Máme ale obavy o jejich zdraví kvůli jejich celkovému vzhledu a faktu, že žijí uprostřed špíny,“ uvedl Bruno Carvalho z Institutu Arara Azul. Vzorek krve by také pomohl určit původ ptáků. Organizace již léta buduje databázi krevních vzorků arů hyacintových z různých koutů Brazílie a tak může porovnat, které populaci by byly vzorky nejbližší. Město Bonito se nachází z regionu Cerrado a Atlantickém lese, kde se arové hyacintoví přirozeně nevyskytují. Pantanal je odtud vzdálený několik tisíc kilometrů.

Turistická základna má povolení k provozu od úřadu životního prostředí v Mato Grosso do Sul, ovšem dokument se týká oddychu a koupání, nikoli manipulace s divokými zvířaty. Provozovatel ale prodával turistické balíčky s návštěvnou vodopádů, koupáním a obědem za 290 brazilských realů (v přepočtu 1250 korun). V praxi se turisté nejprve vykoupali u vodopádů, poté poobědvali, a nakonec se fotografovali s ary hyacintovými a krmili malpy kapucínské. IBAMA uložila majiteli turistického centra pokutu 105 tisíc realů (455 tisíc korun) za zneužívání arů hyacintových. Inspektoři nebrali ohled na tvrzení provozovatele, že arové žijí volně a za svůj domov si sami vybrali staré auto. Podle Bruna Corvalha je to velmi nepravděpodobné, protože arové by si sami nevybrali možnost žrát fazole. Také kvalita peří neodpovídala ptákům, kteří by žili volně v přírodě.

Úvodní foto: Bruno Corvalho, Institut Arara Azul

Předchozí článek

Co se mění v CITES od Nového roku? Na které druhy se nově vztahuje povinná registrace?

Dálší článek

Jaké výstavy a chovatelské akce nás čekají v roce 2023? Vrátí se EXOTA Olomouc i VIP setkání chovatelů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější