Jaké výstavy a chovatelské akce nás čekají v roce 2023? Vrátí se EXOTA Olomouc i VIP setkání chovatelů

Příští rok bude bohatý na akce pro chovatele papoušků. Vrátí se výstavy a setkání, které neplánovaně na několik let přerušila pandemie koronaviru. Poprvé od roku 2018, tedy po dlouhých pěti letech, se bude konat mezinárodní výstava exotického ptactva EXOTA Olomouc a při ní i druhý ročník mezinárodního kongresu chovatelů papoušků. Původně se měl další ročník EXOTY konat v roce 2020, ale kvůli nástupu koronaviru byl odsunutý na rok 2021, potom na rok 2022 a nakonec na rok 2023. Pokud se nestane nic nepředvídatelného, EXOTA Olomouc se uskuteční o víkendu 13. až 15. října 2023 na výstavišti Flora Olomouc. Chovatelský kongres je naplánovaný na sobotu 14. října 2023.

Při EXOTĚ Olomouc se příští rok bude vůbec poprvé konat Otevřené mistrovství ČR bodovaných ptáků, které dosud bylo součástí výstavy EXOTIKA Lysá nad Labem. V roce 2023 tedy národní šampionát nebude v Lysé nad Labem, ale v Olomouci, a poté by se měly tyto dvě výstavy s jeho pořádáním střídat vždy po roce. EXOTIKA v Lysé nad Labem se bude konat dva týdny po EXOTĚ, konkrétně od středy 25. do neděle 29. října 2023. Mistrovství ČR v bodovaném ptactvu na něm vystřídá Otevřené mistrovství Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Stejná organizace (KPEP) bud stát i za tradiční výstavou exotického ptactva ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se uskuteční od 18. srpna do 3. září již po čtyřiaosmdesáté.

EXOTA Olomouc 2022 byla zrušena. Jaké jiné výstavy nás čekají letos na podzim?

VIP setkání se vrací do Jirn, světový šampionát COM bude v Neapoli

Po několikaleté přestávce se příští rok vrátí VIP setkání chovatelů, které ve středních Čechách pořádal Zdeněk Vandělík s KPEP. Tato akce se dříve konala v Jirnech, později několik ročníků proběhlo v Kozovazech a pak se stěhovalo přes Radostovice u Smilových Hor do Výstaviště Lysá nad Labem, kde se poslední ročník konal v roce 2019. Patnáctý roční této akce se vrací do kulturního domu v Jirnech. Konat se bude v sobotu 1. dubna, ale žádné další podrobnosti o této akci zatím nejsou známé. Celkem tři setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškami plánuje na příští rok ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Proběhnou o sobotách 25. března, 16. září a 9. prosince v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině na Pardubicku. Rovněž u těchto akcí zatím nejsou známé bližší podrobnosti.

Tradiční mezinárodní seminář pro chovatele papoušků v západoslovenské Kálnici se uskuteční v sobotu 17. června 2023. 17. a 18. listopadu bude na Výstavišti Lysá nad Labem pořádat Český svaz chovatelů (ČSCH) celostátní výstavu Chovatel, na níž bude opět silná exotářská sekce pod taktovkou ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. A co hlavní evropské burzy a výstavy? Hned v lednu čeká chovatele výstavních exotů jubilejní 70. světový šampionát COM v bodovaném ptactvu, který bude od 13. do 22. ledna 2023 hostit italská Neapol. Někdejší burza ve Zwolle, která se přestěhovala do holandského ‚s-Hertogenboschu, se v jarním termínu uskuteční 25. února 2023. Neformální světový šampionát agapornisů, výstava BVA Masters, proběhne 9. a 10. září 2023 v belgickém Aalstu. A burza a výstava SOR v italské Modeně, která se přestěhovala z Regiio Emilia, bude následovat 24. až 26. listopadu 2023.

Přehled všech aktuálních akcí vám Ararauna.cz bude i v roce 2023 přinášet v každotýdenním pátečním přehledu.

Úvodní foto: EXOTA Olomouc, Výstaviště Lysá nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..