Pět rad, jak ochránit papoušky před silvestrovskými rachejtlemi a ohňostroji

Poslední den v roce je pro chovatele papoušků svým způsobem prokletím. Noční veselice, rachejtle, dělobuchy a ohňostroje představují velké riziko pro opeřence, kteří by se mohli vylekat a bezhlavě naletět do pletiva, o které si mohou zlomit vaz. Nebo je nenadálý hluk a světelné efekty vyděsí natolik, že je skolí infarkt. Faktem je, že žádný chovatel není na Silvestra úplně klidný a všichni řeší, jak zabezpečit chov, aby byly případné ztráty co nejnižší. Ararauna.cz nabízí pět základních rad, jak postupovat, když chováte papoušky ve voliérách s uzavíratelným zázemím. Pomoci mohou ale i majitelům domácích mazlíčků i dalších druhů ptáků, neboť ti jsou k hluku z explozí zábavné pyrotechniky nejvíce vnímaví.

1. Domluvte se sousedy, ať nepálí směrem k voliérám

Každý si slaví Silvestra po svém, ale asi by vám nebylo milé, kdyby soused hned na vedlejší zahradě kousek od vašich voliér odpaloval ohňostroj nebo celou plejádu dělobuchů. Je dobré se ještě před Silvestrem domluvit, že pokud nějaké takové bujařejší oslavy konce roku plánuje, měl by palbu směřovat na druhou stranu od voliér. Někdy jsou ale sousedské vztahy tak pošramocené, že jakákoli domluva není možná a soused naopak dělá se silvestrovskou salvou naschvály. V takovém případě je dobré nastudovat místní vyhlášky, protože ne každá obec nebo městská část odpalování ohňostrojů na zahradách povoluje.

Silvestr a papoušci: jak je ochránit před dělobuchy a ohňostroji?

2. Zavřete papoušky už za šera do zázemí

Pokud papoušky vypouštíte ze zimoviště do venkovních voliér i v zimě, na Silvestra je zavřete do zázemí už při prvních náznacích šera. Některým nedočkavcům to totiž nedá a začínají odpalovat první zábavnou pyrotechniku, jakmile se setmí. Papoušci by tedy neměli mít možnost vylétnout do výletů a zároveň by jim výletové okno mělo utlumit hluk zvenku. Důležité je také v zázemí rozsvítit, aby venkovní záblesky zbytečně nelekaly ptáky ve vnitřních voliérách. Úplně postačí, že budou vystresovaní z nezvyklého a velmi intenzivního hluku.

Silvestr je noční můrou pro chovatele papoušků. Sviťte ve voliérách i v noci

3. Odstraňte z voliér předměty, o které by se mohli ptáci zranit

Tato rada je důležitá i pro ty chovatele, kteří nechávají papoušky ve venkovních voliérách, protože pro ně nemají kryté uzavíratelné zázemí. Pokuste se z prostor, kde se budou papoušci o silvestrovské noci nacházet, odstranit veškeré ostré předměty a ty, o které by se ptáci mohli při zbrklém letu poranit. Pokud chováte menší a střední druhy papoušků a zvláště pokud jde o letošní mláďata, je dobré před vnitřní část pletiva do voliér připevnit jehličnaté větve, které zbrzdí náraz vyplašeného ptáka do stěny a může mu to zachránit život.

4. Nechte v zimovišti rozsvíceno dlouho po půlnoci

V uzavřeném zázemí by mělo být rozsvíceno i dlouho po půlnoci. Vyplatí se svítit do jedné nebo druhé hodiny ráno podle toho, jak dlouho budou lidé v okolí odpalovat zábavnou pyrotechniku. Ptáci budou díky světlu klidnější a nebudou je děsit světelné efekty zvenku. Obecně je dobré nechávat v nocovišti papouškům alespoň přísvit, „dětskou bludičku“ nebo něco podobného, aby pták, který v noci spadne u bidla, mohl v klidu nalézt cestu zpět nahoru. Ze Silvestra na Nový rok klidně nechte plně rozsvíceno až do ranního krmení.

Noční svícení ve vnitřním zázemí během silvestrovské noci se vyplatí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

5. Zkontrolujte papoušky, než půjdete spát

V průběhu silvestrovské noci je dobré voliéry občas navštívit a zjistit aktuální „stav“. Minimálně by tak měl chovatel učinit poté, co venkovní humbuk skončí. Může tak včas zjistit, zda se nějaký papoušek neporanil a pokud ano, přemístit do ho domu do karanténní klece. Vystresovaní ptáci by totiž nemuseli zvládnout jakýkoli další nečekaný podnět a do rána by mohli uhynout. Lehce poraněné ptáky můžete ošetřit a podat jim první pomoc, než ráno seženete odborného veterináře.

Přejeme vám, aby letošní Silvestr proběhl bez neblahých následků pro chovatele i pro jejich opeřené svěřence.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Jaké výstavy a chovatelské akce nás čekají v roce 2023? Vrátí se EXOTA Olomouc i VIP setkání chovatelů

Dálší článek

Křížem krážem po českých zoo: do Plzně za největší ptačí sbírkou u nás

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější