Do přírody se vrátilo dalších 12 arů škraboškových, 40 jich doveze ACTP z Německa do Brazílie

UVNITŘ VIDEO – Druhá vlna vypouštění kriticky ohrožených arů škraboškových do volné přírody proběhla v sobotu 10. prosince poblíž Spix’s Macaw Release Center v brazilské Bahii. Německá Asociace na ochranu ohrožených papoušků (ACTP) společně s týmem brazilského Institutu Chico Mendes pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) a biologem Tomem Vhitem z organizace Wildlife vypustila celkem 12 arů škraboškových a devět arů marakán, kteří mají vzácným příbuzným pomoci v lepší aklimatizaci ve volnosti. „Po tomto vypouštění létá na brazilské obloze více arů škraboškových, než kdy bylo spatřeno ve volné přírodě, dokud nevyhynuli! To je senzační známka úspěchu tohoto projektu,“ uvedlo na své oficiální stránce na Facebooku ACTP.

Při červnovém prvním vypouštění ochránci vrátili do přírody osm arů škraboškových, z toho jednoho podle oficiálních informací později ulovil dravec. Český fotograf František Brzák, který se minulý měsíc pokoušel navštívit přísně chráněnou rezervaci pro ary škraboškové poblíž města Curaçá, však získal od manažerů Spix’s Macaw Release Center informaci o úhynu hned tří z osmi prvních vypuštěných ptáků. Dva měli ulovit predátoři a jeden měl zahynout po kolizi s dráty vysokého napětí. V přírodě by tak nyní mělo být 18 arů škraboškových. Vypouštění dalších je naplánované na příští rok. Chovné a reintrodukční centrum v Bahii navíc doplní další ptáci, které po Novém roce doveze do Brazílie německé ACTP.

Prvního z osmi vypuštěných arů škraboškových v Brazílii ulovil predátor

Po třech letech pošle ACTP do Brazílie další papoušky

„Dalších 40 arů škraboškových bude začátkem příštího roku přesunuto z Německa do Brazílie, aby tam zvýšili počet jedinců a připravili se na vypuštění do přírody,“ potvrdilo ACTP. Nově vypuštění ptáci se zatím vrací do aklimatizační voliéry, kde mají k dispozici potravu. I minulá skupina se dlouho držela u těchto voliér a zalétala tam i nocovat. Vypuštění druhé skupiny vzácných papoušků předcházelo odstranění atrap mikrovysílaček, které na sobě měli ptáci po celou dobu aklimatizace, aby si zvykli na budoucí lokátory a ochránci jim umístili na krk skutečné mikrovysílačky. Díky nim bude každý papoušek neustále monitorován. U předchozí skupiny to umožnilo lokalizovat ptáky, kteří se ztratili a později byli nalezeni zabití nebo uhynulí.

Projekt dopředu počítal se značnými ztrátami. Až dvě třetiny papoušků, kteří nikdy nebyli zvyklí žít volně v přírodě, mohou podle ACTP zahynout. Volně žijící populaci tak budou ochránci minimálně dvakrát ročně posilovat dalšími ptáky odchovanými v zajetí a doufat, že přeživší jedinci se naučí od arů marakán chránit před predátory a pokusí se zahnízdit. U první skupiny arů škraboškových vypuštěných letos v červnu už bylo pozorované páření. Ptáci vypouštění do přírody pochází z ACTP, které v březnu 2020 letecky přepravilo do Brazílie 52 těchto ptáků, aby založilo chov přímo v místě vypouštění. V samotném ACTP v Německu zůstala necelá stovka arů škraboškových, přičemž většinu odchovaných mláďat má asociace vracet do Brazílie v rámci reintrodukčního projektu.

Arové škraboškoví se vrátili do přírody. Projekt počítá s tím, že až dvě třetiny nepřežijí

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..