Ptačí chřipka už i ve středních Čechách. V ochranném pásmu jsou také Strančice, kde se konají burzy

UVNITŘ MAPY – Po jižních Čechách se objevily další případy ptačí chřipky v chovech drůbeže ve Středočeském kraji poblíž Říčan. Celkem jde o čtyři ohniska nákazy, z nichž tři se nacházejí v Hrusicích a jedno v Nebřenicích v okrese Praha-východ. Mezi těmito obcemi jsou Strančice, kde se pravidelně konají ptačí burzy. Nyní do nich zasahují ochranná pásma všech tří ohnisek nákazy ptačí chřipky, a tak minimálně do konce roku se nesmí v obci konat žádný chovatelský trh nebo výstava. Přesné vytyčení pásma ochrany a pásma dozoru zveřejní Státní veterinární správa na svém webu. Zároveň proběhne soupis všech chovů drůbeže v daných lokalitách a preventivní kontroly chovů kvůli vyloučení další nákazy.

Ohnisko nákazy v obci Hrusice ve Středočeském kraji:

Ohnisko nákazy v obci Nebřenice ve Středočeském kraji:

Ohnisko nákazy v obci Ponědraž v Jihočeském kraji:

Ptačí chřipku ve třech nových ohniscích ve středních Čechách potvrdili veterináři již v pátek. Ve všech případech jde o soukromé malochovy drůbeže. „V prvním chovu se nacházelo původně více než pět desítek kusů drůbeže (převážně nosnic, ale také několik hus a krůt). Chovatel ve čtvrtek 8. prosince 2022 nahlásil Státní veterinární správě (SVS) úhyn nadpoloviční většiny drůbeže. U ptáků se rovněž objevily klinické příznaky nákazy jako je průjem, respirační obtíže a apatie. V druhém chovu, který se nachází ve stejné obci, v těsném sousedství, pak chovatel nahlásil úhyn dvou z celkem 20 kachen. V chovu se dále vyskytovalo 60 nosnic a šest hus,“ uvedla SVS na svém webu. Čtvrté ohnisko se potvrdilo v sobotu Hrusicích. Navíc přibylo také druhé podzimní ohnisko na jihu Čech v Ponědraži na Jindřichohradecku.

Pozor na ptačí chřipku! Objevila se v jižních Čechách a nebude to poslední případ

Napadené chovy zlikvidovali veterináři již o víkendu

„Třetí zasažený chov se nalézá v Nebřenicích, které jsou součástí obce Popovičky ve stejném okrese. Zde chovatel nahlásil úhyn 25 ze 45 nosnic. Zbývající drůbež rovněž vykazovala příznaky ptačí chřipky,“ dodala SVS. Veterinární inspektoři provedli ve všech třech chovech kontrolu, a také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5. Zbývající drůbež ve všech chovech byla během víkendu v souladu s platnou legislativou utracena. „Okolo ohnisek budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity a konkrétního subtypu nákazy,“ sdělila SVS.

U všech letošních ohnisek ptačí chřipky se jednalo o subtyp H5N1, který je přenosný na člověka. O to důslednější a přísnější jsou opatření při likvidaci těchto ohnisek a nakládání s uhynulými a likvidovanými zvířaty. Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. K přenosu infekce může docházet i prostřednictvím trusu na podrážkách bot chovatelů.

Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

Úvodní foto: HZS Jihočeského kraje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..