Pozor na ptačí chřipku! Objevila se v jižních Čechách a nebude to poslední případ

UVNITŘ MAPA A DOKUMENT – Pouhých sedm měsíců si Česká republika podržela status země prosté ptačí chřipky. První letošní podzimní ohnisko nákazy se objevilo ve velkochovu kachen na výkrm v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Výskyt infekce potvrdila Krajská veterinární správa Jihočeského kraje již v pátek minulého týdne a včera hasiči likvidovali přeživší kachny. Mezitím na ptačí chřipku uhynula zhruba třetina z 22 tisíc ptáků chovaných v tomto zařízení. Stejně jako letos na jaře byly kachny infikované ptačí chřipkou typu H5N1, která je přenosná na člověka. O to přísnější podmínky panovaly během likvidace zbývajících kachen v chovu. Lidé nesměli přijít do styku ani s podestýlkou, na které byly kachny chovány.

„Kolem ohniska bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezila přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy,“ informovala Státní veterinární správa na svém webu. Zdrojem infekce byli patrně divocí vodní ptáci. Ptačí chřipku šíří především vrubozobí, brodiví, ale také veslonozí a další ptáci. Nemoc každoročně propuká zejména během jarního a podzimního tahu divokých ptáků. Přenáší se zejména trusem a do chovů se může kromě přímého kontaktu s divokými ptáky dostat i na podrážkách bot ošetřovatelů.

Jak se bránit zavlečení ptačí chřipky do chovu?

I když papoušci a drobní exoti nejsou vůči ptačí chřipce tak vnímaví, určité riziko nákazy existuje i u nich. Osvědčenou prevencí je podávání krmiva a pitné vody výhradně v krytém zázemí nebo alespoň pod stříškou, aby se do zdroje potravy nemohl dostat trus divokých ptáků. U drůbeže je nutné zamezit kontaktu s divokými ptáky, zejména pak v blízkosti vodních toků, rybníků a nádrží. V ochranných pásmech okolo ohnisek nákazy Státní veterinární správa doporučuje drůbež uzavřít do vnitřních prostor a držet ji tam po celou dobu trvání karantény daného území. Důrazně se nedoporučuje používat jako podestýlku suchý rákos z okolí rybníků, který by mohl být kontaminovaný trusem nakažených zvířat.

Narizeni_SVS by Jan.Potucek

Česká republika se s ptačí chřipkou potýkala už letos na jaře, kdy bylo postupně vyhlášeno 10 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě letošní ohniska byla potvrzena 3. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo osm dalších ohnisek v chovech. Nacházela se jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních velkochovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna. Nákazová situace v Evropě se začala zhoršovat letos v říjnu. Mezi nejvíce postižené země patří Francie a Maďarsko, kde již evidují několik desítek potvrzených ohnisek nákazy ptačí chřipkou typu H5N1.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Úvodní foto: HZS Jihočeského kraje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..