Kdo se lépe naučí mluvit: mladý papoušek, samec nebo samice? Vědci porovnali 900 ptáků

Vůbec největší komunitní výzkum chování ochočených papoušků a jejich schopnosti opakovat slova a věty po lidech provedli vědci ze Severocoloradské univerzity (UNC) a Pittsburghské univerzity v Johnstownu (UPJ). Díky zapojení řady majitelů domácích mazlíčků zkoumali chování takřka 900 papoušků 73 druhů, což je vůbec nejvíc u tohoto druhu výzkumu. Vědci si v projektu, který nazvali „Co říká Polly?“ kladli otázky, jak velká je slovní zásoba jednotlivých druhů papoušků, zda samci mluví lépe a více než samice nebo zda se slovní zásoba papouška rozšiřuje s věkem. Výsledek publikovali tento týden v časopisu Nature Scientific Reports formou srovnávací analýzy vokálního vyjadřování papoušků chovaných v domácnosti.

Majitelé papoušků zapojení do projektu vědcům nahlásili počet lidských slov a frází, které jejich mazlíček opakuje, ale také zvuků souvisejících s člověkem, jako je pískání melodie nebo zpívání, a také zda jednotlivá slova a zvuky papoušci používají v určitém kontextu. Autoři studie potvrdili, že šíře slovní zásoby a kvalita reprodukce závisí na druhu papouška. Není asi žádným překvapením, že největší repertoár v tomto smyslu mají papoušci žako, kteří se v průměru zapamatují a opakují okolo 60 slov. Kakaduové, amazoňani a arové dokázali používat 20 až 30 slov. Většina druhů se naučila více frází a slov než zvuků, ale existují výjimky. Nadanější na opakování zvuků jsou například korely nebo agapornisové fišeri, kteří se jich naučili více než slov.

Papoušci a hlasový asistent Alexa: legrační, ale docela nebezpečná kombinace

Mazlíčci umí používat slova ve správném kontextu

Naopak se nepotvrdilo, že by pohlaví nebo věk měly nějaký zásadnější vliv na to, kolik slov a nebo zvuků se papoušek naučí opakovat a zapamatuje si je. Z analýzy zaměřené na věk vyplynulo, že mladí papoušci rozšiřovali svůj repertoár do chvíle, než dospěli, ale padesátiletí ptáci nepoužívali více slov nebo frází než pětiletí. U naprosté většiny druhů také nezáleží na tom, zda se opakování slov a zvuků učí samec nebo samice, obě pohlaví jsou stejně nadaná. Existují ale výjimky, kdy například samci andulek mají větší slovní zásobu než samice, u papoušíčků šedokřídlých se naučili opakovat slova pouze samci a u amazoňanů žlutohlavých disponovaly větší zásobou naučených zvuků zase samice.

Ukázalo se také, že lidé, kteří chovají papouška, aniž by u něj měli určené pohlaví, jej většinou považují za samce (děje se tak v 74 procentech případů), a to často právě na základě jeho schopnosti reprodukovat slova a zvuky. Velmi vysoký podíl ochočených papoušků, 89 procent, spontánně používá lidská slova, fráze a zvuky ve vhodných kontextech a většina ptáků tak činí často. Vědci se proto domnívají, že papoušci se neučí pouze to, jak správně interpretovat slova nebo zvuky, ale také v jaké souvislosti je používat. To následně pobaví jejich majitele nebo návštěvu a ptáci se poté snaží používáním těchto slov a zvuků v podobných souvislostech své majitele pobavit a získat si tak jejich pozornost. Celá studie je k dispozici zde.

Vycvičení papoušci žako a vrány uklízejí v Abú Dhabí odpadky, mají k tomu motivovat i lidi

Image by wirestock on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..