Jak velkou klec nebo voliéru má mít papoušek? Na Maltě to mají stanovené zákonem

UVNITŘ TABULKA – Dají se kvantifikovat dobré životní podmínky papoušků chovaných v zajetí? Některé země se o to pokusily. Německo a Rakousko mají přímo zákonem stanovené rozměry venkovních a vnitřních voliér a podobná pravidla si již v roce 2012 stanovila i Malta. Což je také jeden z členských států Evropské unie, který uplatňuje národní pozitivní seznamy zvířat, které jsou povolené pro zájmový chov či držení v domácnosti jako mazlíčci. Maltský zákon o dobrých životních podmínkách zvířat chovaných v zajetí myslí u stanovení rozměrů klecí a voliér nejen na papoušky, ale také na drobné exoty, holuby, tukany, arassarie a také základní druhy drůbeže – dva typy slepic a kachnu domácí.

Pro některé ptačí či konkrétně papouščí rody zákon rozlišuje nároky jednotlivých druhů na chovné zařízení podle jejich velikosti (délky těla). Například kakaduy rozlišuje na tři samostatné skupiny, přičemž první představuje druhy s délkou těla do 35 cm, které mají být chované v klecích o půdorysu alespoň 1250 čtverečních centimetrů, druhá kakaduy s délkou těla 35 až 40 centimetrů, pro které dokumentu stanovuje klec o minimálním půdorysu 2000 čtverečních centimetrů a třetí papoušky delší 45 cm, pro které má mít klec půdorys alespoň 2750 čtverečních centimetrů. Rozměry klece či voliéry se vztahují k jednomu exempláři. Tabulka u každého rodu či čeledi stanovuje také prostor, jaký v kleci mají zabírat doplňky jako jsou bidla, budky nebo větve na okus a různé hračky.

Největší prostor mají mít arové a tukani

Jací exoti mají podle maltského zákona potřebu největšího prostoru? Nepřekvapivě jde o velké druhy arů s délkou těla nad 60 cm, u kterých norma stanovuje půdorys klece pro jednoho ptáka na 3750 čtverečních centimetrů. Stejné nároky vyžaduje zákon také pro chov velkých druhů tukanů. Naopak nejmenší nároky na prostor stanovuje Malta u papoušíčků (půdorys klece pro jednoho ptáka je 400 čtverečních centimetrů), lorikulů, holoubků a malých druhů křepelek (450 čtverečních centimetrů). U všech ptáků pak podle zákona platí, že musí mít v kleci nebo voliéře alespoň takový prostor, aby v nich mohli bez problémů roztáhnout křídla. Což například u velkých arů znamená více než metr délky nebo šířky, protože tito ptáci mají metrové rozpětí a neradi konci letek naráží do pletiva.

Malta však není co do určování minimálních rozměrů chovných zařízení tak striktní jako Německo. Jednotlivé spolkové země zaváděly pravidla od roku 2005, přičemž jedno z nich stanovuje, že poměr stran voliér musí být alespoň jedna ku dvěma, aby se papoušci mohli prolétnout. Potom u vybraných nejčastěji chovaných druhů určuje minimální rozměr klece či vnitřní voliéry a venkovní voliéry pro jeden pár (v metrech – šířku, délku a výšku) a také minimální prostor pro případ, že je v daném zařízení chovaný více než jeden pár (v tom případě se uvádí, o kolik se mají rozměry klece či voliéry zvětšit při přidání každého dalšího ptáka). Například minimální rozměr voliéry pro chovný pár andulek určilo Durynsko na 3 x 1,5 x 2 metry (délka x šířka x výška).

Zákonem stanovené rozměry voliér? V Německu je mají odstupňované podle druhů papoušků

Image by pvproductions on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!