Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Sova se pokusila ulovit ochočeného papouška, nepostřehla ale, že je za zavřeným oknem

UVNITŘ VIDEO – Zajímavý případ útoku sovy na papouščího domácího mazlíčka zaznamenala majitelka ochočeného mníška šedého z Merrimacku v americkém státě New Hampshire. Cynthia Auger celou situaci natočila na mobilní telefon. Papoušek Buddy má klec umístěnou přímo u okna a většinu času tráví mimo ni na bidýlku na střeše klece. Toho si všiml puštík pruhovaný, který se rozhodl výrazně menšího mníška ulovit. Rodina Augerových zrovna slavila Den svatého Patrika, když je vylekala obrovská rána. Ukázalo se, že něco spadlo nebo uhodilo do okna. Když se vystrašení obyvatelé domu byli podívat, co se stalo, spatřili na stromě naproti domu sedět velkou sovu, která se okamžitě rozlétla proti oknu a v momentě do něj narazila.

Situace s útokem na okno se ještě několikrát zopakovala, než sova pochopila, že přes sklo papouška neuloví a ulétla do tmy. Všichni si v tu chvíli mysleli, že Buddy je už v bezpečí, když v tom mníšek začal nezřízeně křičet a mávat křídly. Ukázalo se, že sova neodlétla, ale seděla ve sněhu pod oknem a upřeně sledovala papouščí klec. „Báli jsme se, že prorazí okno,“ svěřila se Cynthia Auger později novinářům, které zaujalo její video s útočící sovou, jak naráží do okna. Záběry se objevily v několika místních televizních stanicích i na zpravodajských webech. Další noc se sova k domu Augerových vrátila, sedla si na stejnou větev stromu jako předchozí večer a celé hodiny zírala na Buddyho za oknem. O útok se už nepokusila a další dny se už v okolí neobjevila.

Útoky sov na papoušky jsou známé i z Česka

Podle Marie Colby, provozovatelky ptačího útulku Wings Wildlife Rehabilitation Center v Hennikenu, není případ útočícího puštíka nijak výjimečný. „Stává se to obvykle několikrát to roka,“ řekla Colby zpravodajské stanici News 9. Útočníkem podle ní byl puštík pruhovaný, který se vyskytuje po celém státě New Hamshire. Občas se pokusí ulovit menší ptáky, ale není to jejich preferovaná kořist. Majitelům ochočených papoušků včetně rodiny Augerových majitelka útulku doporučila, aby přesunuli klec s papouškem dál od okna, aby na ni sova neviděla, nebo aby zatáhli závěsy. Sovu pak nebude lákat papoušek pohybující se mimo klec, který se jeví jako snadno získaná potrava. Média neuvádí, zda se napadená rodina radou řídila, ale sova prý už další dny nepřiletěla.

Puštík pruhovaný patří mezi nejčastější druhy sov východního pobřeží Spojených států. V posledních letech se začíná šířit i na Středozápad a západní pobřeží USA, odkud podle ornitologů postupně vytlačuje vzácnějšího puštíka západního, který je o třetinu menší. Případy útoků sov na papoušky jsou známé i z České republiky. Zesnulý chovatel Jan Nedělník před deseti lety v rozhovoru pro časopis Nová EXOTA a web Ararauna.cz popisoval, jak mu výr velký přes pletivo poranil aru hyacintového, který přespával ve venkovní voliéře. Chovatel ho našel druhý den zrána na zemi. „Ležel na boku a evidentně měl bolesti. Jenže chytejte si aru hyacintového! Nenapadlo mě nic jiného, než mu podat lék na záněty a problémy s klouby. Lidé používají Wobenzym, tak jsem mu ho dal celý do misky. Kupodivu si ho vzal, a pak ho opakovaně bral několik dní, až se z toho dostal,“ líčil Jan Nedělník.

Jestřáb zaútočil na ochočenou andulku, nakonec sám uvízl v její kleci

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Mdf

Předchozí článek

Jak velkou klec nebo voliéru má mít papoušek? Na Maltě to mají stanovené zákonem

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. dubna 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější