Jak se fotí zvířata v Etiopii, Ekvádoru a na Galapágách? Dozvíte se 13. května na přednášce Josefa Nožičky

UVNITŘ POZVÁNKA – Fotografování zvířat ve volné přírodě je speciální disciplína, která vyžaduje hodně trpělivosti a houževnatosti. Zvláště pokud za vzácnou faunou cestujete přes půlku světa. Josef Nožička patří mezi nejznámější fotografy exotických ptáků v přírodě u nás, mnozí s ním a jeho cestovní kanceláří Primaroute absolvovali cesty do různých končin. Jak se fotí ptáci a další zvířata v Etiopii, Ekvádoru a na Galapágách? Právě o těchto třech místech bude Josef Nožička přednášet na 15. setkání chovatelů Severovýchodních Čech, které v sobotu 13. května 2023 ve Vlčí Habřině na Pardubicku pořádá ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Přednáška začíná v 16:00 a před ní se od 14:00 hod. uskuteční členská schůze východočeských Exotářů.

Prvním zastavením přednášky Josefa Nožičky bude Etiopie, již sám osobně považuje za historicky, kulturně i přírodně nejzajímavější zemi Afriky s velmi dramatickou krajinou. „Etiopie je úžasným místem pro pozorování ptáků. Díky velkému množství velmi odlišných typů krajiny je zdejší ptačí fauna nesmírně pestrá. Žije zde 905 druhů ptáků včetně zajímavých druhů papoušků nebo 27 druhů astrildů,“ říká fotograf a účastníci přednášky se mohou těšit například na snímky vzácného papouška žlutočelého ve volné přírodě, ale také na vyprávění o pozorování nejohroženější šelmy Afriky vlčka etiopského, a rovněž extrémně vzácné nyaly horské nebo bizardního hlodouna velkého.

Za prehistorickými zvířaty na Noemovu archu Pacifiku

Z Afriky se přednáška v druhé části přesune do Ekvádoru, druhé nejmenší země Jižní Ameriky, která ale bezesporu patří k těm zajímavějším. Má totiž podstatně více rostlinných a živočišných druhů než mnohem větší země. „Je to země ptáků. Jsou na každém rohu ve městech, na každém stromě či keři mimo město. Od jednoduše zbarvených až po pestré papoušky, od malých až po velké dravce,“ popisuje Josef Nožička, který při cestě do Ekvádoru spatřil mnoho ptačích endemitů, včetně vzácného papouška pyrury rovníkového. Velkou fotografickou výzvou byli kolibříci, kteří se v podstatě skoro nikdy nezastaví.

Posledním a nejzajímavějším místem, o kterém bude Josef Nožička vyprávět, budou Galapágy. Souostroví ležící asi tisíc kilometrů na západ od ekvádorské pevniny, které mnozí označují za Noemovu archu Pacifiku. „Uchovávají jedinečný svět zvířat a rostlin. Ostrovy dostaly název podle jejich nejznámějších obyvatel „želví ostrovy“. Jedinečnost galapážské fauny a flóry spočívá v tom, že tyto ostrovy vznikly sopečnou činností v Pacifiku před miliony let a nikdy neměly spojení s pevninou. Zpočátku pusté ostrovy byly tak postupně osidlovány živočišnými a rostlinnými výsadky z jihoamerické pevniny,“ vysvětluje Josef Nožička.

Zájemci o účast na 15. setkání chovatelů Severovýchodních Čech s přednáškou Josefa Nožičky se mohou hlásit předsedovi ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy Jiřímu Vojtěchovi do 5. května 2023 na e-mailu C.alba@seznam.cz nebo telefonu 603 881 884. Večeře i občerstvení na místě bude zajištěno, parkování v okolí objektu zdarma. Vstupné: 200 Kč, členové ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy 100 Kč.

Úvodní foto a galerie: archiv Josefa Nožičky (ze zájezdu do zoo ve Francii)

Předchozí článek

Větrné elektrárny v biotopu arů kobaltových nebudou. Brazilský soud projekt pozastavil

Dálší článek

Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích otevřela Dětskou zoo. Co v ní uvidíte?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější