Větrné elektrárny v biotopu arů kobaltových nebudou. Brazilský soud projekt pozastavil

Brazilský soud pozastavil po téměř dvou letech projekt komplexu 81 větrných elektráren, které chtěla vystavět francouzská energetická společnost Voltalia v Canudosu ve státě Bahia mezi hnízdištěm arů kobaltových a místem, kam tito ohrožení ptáci zalétávají za potravou. Rozhodnutím soudu došlo k pozastavení licencí na jejichž základě měl vzniknout elektrárenský komplex o výkonu 407,4 MW. Firma již staví první dvě skupiny větrných elektráren označované jako Canudos 1 & 2 s celkovým výkonem 99,4 MW. Licence pro další výstavbu budou pozastaveny do chvíle, než bude předložena nová studie dopadu na životní prostředí a schválena příslušnými orgány, citoval žalobce web Windpower Monthly.

Federální a státní žalobci žádali o pozastavení projektu poté, co je místní zemědělské komunity varovaly před dopadem, který by mohly mít turbíny na místní flóru a faunu. Plánovaný komplex je totiž přímo na 170 kilometrů dlouhé trase mezi hnízdištěm arů kobaltových v Raso de Catarina a oblastmi, kam létají za potravou. Ekologové se obávali, že arové v místech, kde velmi často dochází k mlhám, mohou narazit do obřích lopatek větrníků. Proti záměru vystavět větrné elektrárny přímo v cestě arů kobaltových protestovalo letos v lednu u Organizace spojených národů (OSN) na 70 nevládních organizací a místních komunit. Výstavba elektráren již omezila nebo zcela znemožnila hospodaření 600 místních rodin, které jsou závislé na zemědělství a chovu dobytka.

V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Prvních 28 větrných turbín už stojí

Voltalia téměř dva roky zamítala všechny žádosti organizací na zachování biodiverzity a místních komunit, aby svůj projekt přemístila mimo biotop vzácného papouška. Protože to k ničemu nevedlo, spojily se všechny organizace do společné iniciativy a oslovily Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podpořily je v tom i nadnárodní organizace American Bird Conservancy (ABC), WWF a Re:wild. Energetická společnost mezitím začala v regionu Canudos s instalací 28 větrných turbín, které zaberou plochu 55 hektarů, aniž by provedla požadované studie dopadu na životní prostředí. Stížnost k OSN žádá přesun elektráren mimo území, které obývají arové kobaltoví, jde tedy o stejný požadavek, který organizace zveřejnily v otevřeném dopise v srpnu 2021.

„Ara kobaltový létá v hejnech vysokou rychlostí a vysoko nad zemí, takže riziko smrtelné srážky s větrnými turbínami bude vysoké,“ upozornil již dříve Joel Merriman, ředitel kampaně Bird-Smart Wind Energy, již pořádá organizace ABC Birds. „Ptáci jsou také aktivní hlavně za svítání a za soumraku, což ještě více zvyšuje riziko kolize. Arové kobaltoví jsou dlouhověcí ptáci, kteří se rozmnožují velice pomalu, takže ztráta, byť jen jednoho jedince, by byla velmi znepokojivá,“ dodal. Úřady po Voltalii požadovaly, aby vytvořila program na ochranu ary kobaltového a spustila ho ještě před zahájením provozu větrných elektráren. Firma si najala jako poradce biologa Erica Pacífica, jednoho z největších expertů na ary kobaltové v Brazílii, který v minulosti radil i jiným energetickým společnostem. V přírodě nyní žije okolo 1700 arů kobaltových.

Výstavba větrných elektráren v biotopu arů kobaltových je na spadnutí, dokazují snímky z místa

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Rick elis.simpson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!