Ve Faunaparku Lipová vychovali už druhou generaci volně létajících arů. Rodiče se poprvé prolétli i s mláďaty

UVNITŘ FOTO – Unikátní letku složenou z rodičovského páru velkých arů a jejich dvou mláďat vytvořili v zoologické zahradě Faunapark v Horní Lipové na Jesenicku. Chovný samec ary zelenokřídlého a samice ary arakangy absolvovali v sobotu první volný let společně se svými mláďaty a čtyřčlenná papouščí rodina se bez problému vrátila zpět do areálu zoo. Server Ararauna.cz o tom informoval zakladatel Faunaparku Petr Augustýn. „Původně jsme je plánovali poprvé společně vypustit na Velikonoce, ale nasněžilo nám, takže jsme museli první let odložit. Schválně jsem čekal na dobré počasí, kdyby náhodou arové ulétli. A tato sobota byl u nás první hezký den,“ popsal Petr Augustýn.

Předpověď počasí hraje při prvním proletu papoušků „na volno“ důležitou roli. Může se totiž stát, že se ptáci zalétnou nebo se jim nebude chtít vrátit k majiteli a přenocují venku. Faunapark se nachází v Jeseníkách, kde se často až do konce dubna drží sníh a počasí se dokáže měnit z hodiny na hodinu. Tentokrát však byla předpověď velmi příznivá nejen na sobotu, ale také na většinu neděle, včetně noci mezi oběma víkendovými dny. Aří rodinka si vyzkoušela, že se dokáže při volném proletu držet pohromadě, a tak se stane stálou atrakcí Faunaparku, kde už na volno létají ara ararauna, ara harlekýn, ara vojenský a kakadu bílý. Další papoušky zahrada chová ve voliérách.

Létající papoušky můžou vidět i návštěvníci zoo

Aří pár složený ze samce Ria (ara zelenokřídlý) a samice Zoey (ara arakanga) obývá speciální voliéru vytvořenou z podkroví hlavní budovy ve Faunaparku. Původně zde byli ve společném prostoru s dalším párem arů složených ze dvou různých druhů: ary ararauny a ary vojenského. „Fungovalo to tak jenom do chvíle, kdy ptáci dospěli, potom se začali napadat. Proto jsme podkroví rozdělili na dvě voliéry a každý pár má i vlastní výsuvné okno, kterým je pouštíme ven, aby se mohly prolétnout,“ popisuje Petr Augustýn. Dříve takto pouštěli oba páry najednou, ale protože se papoušci vzájemně napadali u oken ústících do jejich podkrovních voliér, nyní je pouští na volný prolet na střídačku vždy po páru. S jedním z nich nyní tedy létají i mláďata.

Odchovaní kříženci ary zelenokřídlého a ary arakangy, odborně nazývaní ara ruby, jsou dvě samičky a nyní je jim sedm měsíců. Volně létat je mohou vidět i návštěvníci Faunaparku. „Pro veřejnost papoušky vypouštíme na volno dvakrát nebo třikrát denně. Dole máme připravené bidlo, kam jim nosíme oříšky a mohou se s nimi vyfotit děti. Většinou se fotí s araraunou nebo kakaduem bílým,“ říká Petr Augustýn. Aří letka se volně prolétává i v zimě, ale musí být slunečné počasí a teplota do mínus deseti stupňů. Faunapark láká i na další zvířata, nedávn si dovezl ze Zoo Dvorec na jihu Čech novou samici gibona, nově má i dikobrazy, rysy a otevřel novou voliéru pro sovice sněžné. Zoo letos hlásí i první přírůstky: malé lvíčky zlatohlavé, lemury, klokana a mládě čekají i u lamy.

Petr Augustýn: Faunapark jsem chtěl mít od dětství, papouščí letku ještě rozšířím

Nejmladší zoologická zahrada v Olomouckém kraji, která vlastní licenci od ministerstva životního prostředí, ročně uvítá zhruba 25 tisíc návštěvníků. Loni ovšem zaznamenala historický rekord, kdy jejími branami prošlo neuvěřitelných 52 tisíc lidí.

Úvodní foto: Petr Augustýn, Zoo Faunapark

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!