Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích otevřela Dětskou zoo. Co v ní uvidíte?

Kontaktní Dětskou zoo otevřela o uplynulém víkendu Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Budovu o ploše deset krát šest metrů doplňuje voliéra pro kogny smaragdové, nejjižněji žijící druh papouška na světě, ale také expozice s mníšky šedými, které bošovická zoo získala ze Zoo Praha a Olomouc a velká dvanáctimetrová voliéra s přírodními andulkami, přímými potomky ptáků odchycených z volné přírody, a korelami (v plánu jsou tam také kakaduové růžoví). V Dětské zoo je také klokaní samec, kterému bošovičtí plánují do měsíce pořídit družku a nejmenší druh ovcí. Část Dětské zoo je kontaktní, děti si můžou pohladit králíky a morčata. Z králíků zoo vybírala nejstarší národní plemena: českého strakáče a moravského modrého.

Dětskou zoo v Bošovicích připravovali déle než dva roky, její otevření zpozdila pandemie koronaviru. Záměrem provozovatelů Papouščí zoo bylo vytvořit prostor, kde by mohly trávit čas maminky s dětmi a zůstat tak v zoo o něco déle než dosud. Proto prostor Dětské zoo doplnili o altán se střechou z mechu a rozchodníků a lavičkami pod deštníkovými stromy – neplodícími morušemi. Pro děti je připravené i interaktivní naučné pexeso. Dětská zoo se nachází hned za pavilonem amazoňanů a pod ukázkami hnízd divokých ptáků. Pozemek pro vznik Dětské zoo získala zahrada odkupem sousedního domu a zahrady, a tak se mohl areál rozšířit. Tím však rozvoj Papouščí zoo zdaleka nekončí, další pozemky má totiž ještě v kopci nad nynějším areálem, kde by měly postupně vzniknout bungalovy pro ubytování návštěvníků a také samostatné voliéry zapuštěné do kopce pro australské papoušky, zejména kakaduy.

Rozvoj zoo koutkem pro děti rozhodně nekončí

Současná zoo představuje zhruba třetinu až polovinu toho, co si už v minulosti její zakladatelé Hana Škrháková Pádková a Vlastimil Škrhák naplánovali. Z papouščích expozic dosud budovali hlavně voliéry pro jihoamerické druhy, ale do budoucna by chtěli posílit zástupce z Austrálie a Afriky. Vedle kognů smaragdových, které v Bošovicích chovají v hejnu a daří se jim je každoročně rozmnožovat (dokonce natolik, že část ptáků deponovali do pražské zoo), a které před časem přestěhovali z dočasné voliéry v pavilonu amazoňanů do vlastní expozice s umělou skálou a vodopádem, má přibýt i expozice pro jejich jediné příbuzné, kogny dlouhozobé. Zahrada také delší dobu shání poslední druh papoušíčků, který jí chybí do kompletní sbírky – mexické papoušíčky modravé.

Slavnostního otevření Dětské zoo se jako čestní hosté účastnili náměstek ministra zemědělství Radek Lanč a starosta Bošovic František Novotný. Během celé soboty pak u Papouščí zoo probíhal Ornitologický den s odchytem a kroužkováním divokých ptáků, které zajistil ornitolog Libor Praus z Východočeského muzea v Pardubicích a Roman Figura, vědecký pracovník Univerzity Karlovy. Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích letos slaví 15 let od svého vzniku. Její majitelé předtím provozovali soukromou chovatelskou farmu Ara se zaměřením na jihoamerické papoušky. Vlastimil Škrhák odchoval jako druhý v tehdejším Československu ary marakány a jako jeden z prvních aratingy kaktusové a oranžovočelé. V současnosti bošovičtí rozmnožují hned šest druhů arů a celkově chovají 58 druhů papoušků.

Chystáme ještě expozice pro kakaduy, australské a africké papoušky, říkají majitelé Papouščí zoo Bošovice

Úvodní foto a galerie: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!