Dovážené či vyvážené papoušky je nutné proclít, upozorňuje mluvčí Celní správy

Pokud dovážíte nebo vyvážíte papoušky z České republiky za účelem dalšího prodeje a nejde o druhy podléhající mezinárodní úmluvě CITES o ochraně volně žijících živočichů a rostlin, neměli byste opomenout celní řízení. Podle mluvčí Celní správy ČR Martiny Kaňkové je nutné především u transportu ptáků z Česka do zemí mimo Evropskou unii a naopak. Pro dovoz a vývoz ptáků také platí povinná veterinární prohlídka, která v případě dovozu spočívá i v několikatýdenní karanténě.

„Pokud se jedná o dovoz a vývoz papoušků do třetích a ze třetích zemí, které nepodléhají úmluvě CITES, pak probíhá klasické celní řízení (pokud se jedná o obchodní zboží). Osoba musí podat celní prohlášení a potřebné doklady související se zbožím, které dováží, či vyváží. Dále by měl deklarovat, že se opravdu nejedná o CITES, tzn. označit druh papouška,“ řekla Kaňková serveru Ararauna.cz. Za obchodní zboží jsou papoušci považováni ve chvíli, kdy dovozce či vývozce není konečným majitelem ptáků, ale bude je dále prodávat (nedováží je tedy pro sebe a při vývozu je hodlá prodat, např. na mezinárodní burze).

K TÉMATU: Jak legálně dovážet nebo vyvážet papoušky z České republiky?

„Pro dovoz papoušků (jak obchodní, tak neobchodní zboží – PET (miláček)) vždy platí, že musí projít pohraniční veterinární stanicí a mít společný vstupní veterinární doklad (v České republice je to Celní úřad Praha Ruzyně) – kvůli hrozbě ptačí chřipky. Obdobně postupují i ostatní státy, proto pro vývoz do většiny ostatních zemí potřebuje vývozce také veterinární osvědčení,“ doplnila mluvčí Celní správy. Podle veterinářky Markéty Hašlové z pardubické Veteriny Dubina je obvyklá doba karantény při dovozu ptáků tři až šest měsíců.

ROZHOVOR: Mluvčí Celní správy ČR: Žádný pašerák papoušků u nás zatím nešel za mříže

„Záleží na tom, odkud si ptáka přivezete. Každá země má trošku jinou legislativu. Například u dovozů z Mauricia je povinná dvouměsíční karanténa a probíhá už na letišti. Obecně se doporučuje, aby pták v karanténě strávil tři až šest měsíců. Je to dané i legislativou,“ řekla Hašlová v rozhovoru pro server Ararauna.cz. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna ale úřad zpravidla nařizuje měsíční karanténu. Kromě ruzyňského letiště jsou v České republice ještě dvě karanténní místa, kam lze dovážené ptáky umístit: na Vysočině a ve středních Čechách.

Čeští chovatelé dělají při vývozech nebo dovozech nejčastěji chybu v tom, že zcela opomíjí celní řízení a nemají veterinární osvědčení. „Pokud má dovozce či vývozce veškeré potřebné doklady, pak by neměl být problém takový záměr uskutečnit,“ ujišťuje Martina Kaňková z Generálního ředitelství Celní správy ČR.

Úvodní foto: b2bweb.co

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..