ZOO Dvůr Králové si pořídila africké papoušky žlutotemenné a papoušky hnědé

UVNITŘ VIDEO – Na chov afrických druhů papoušků se začíná orientovat zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, kterou od loňského podzimu vede někdejší šéf Podkrušnohorského zooparku v Chomutově Přemysl Rabas. Jeho specializací jsou právě africká zvířata. Královédvorská ZOO si nyní pořídila papoušky žlutotemenné, označované též jako papoušci Meyerovi, a papoušky hnědé (Rüppellovy). Od jarní sezóny je chce umístit do venkovních voliér u pavilonu Ptačí svět, které dříve obývali loriové.

Zahrada se zbavila velkých arů i loriů

„Oba dva druhy papoušků jsme získali od soukromých chovatelů, protože v České republice ani na Slovensku je žádná zoologická zahrada nechová (což není tak úplně pravda, papoušky žlutotemenné chová Papouščí ZOO Bošovice na jižní Moravě, pozn. red.). Zatím máme od každého druhu jeden pár a doufáme, že se jim u nás bude dařit tak dobře, že se brzy rozmnoží. V současné době jsou papoušci umístěni v zázemí, ale hned jak to počasí dovolí, uvidí je návštěvníci ve voliérách navazujících na pavilon Ptačí svět,“ prozradil vedoucí oddělení ptáků a primátů královédvorské ZOO Michal Podhrazský.

Zahrada se v uplynulých měsících postupně zbavila většiny druhů papoušků, jejichž chovu se věnovala od devadesátých let. Především šlo o velké ary a lorie. Samici ary hyacintového z páru, který jako první v tehdejším Československu v roce 1990 úspěšně odchoval mládě, po úhynu samce deponovala do zlínské ZOO Lešná, aru červenouchého z jejího chovu získala ZOO Ústí nad Labem. Lorie většinou odebrali soukromí chovatelé. „Naše ZOO byla vždy zaměřena na zvířata z afrického kontinentu. V ptačí kolekci bylo 50 procent neafrických druhů, pomalu se kolekce mění ve prospěch afrických druhů,“ vysvětlil změny Podhrazský.

Papoušek hnědý a papoušek žlutotemenný, dva nové africké druhy v ptačí kolekci královédvorské zoologické zahrady (Foto: papageien-simmet.de/psitacidoafricano.blogspot.com, koláž Ararauna.cz)

Chceme africké a madagaskarské druhy, říká kurátor

„Co se chovu loriů týká, celkem se nám dařilo (množili se pravidelně lori mnohobarví zelenopáskoví a sumbawští, po roztřídění poddruhů u loriů tříbarvých jsme se dočkali i vajec od tohoto druhu) nicméně zařízení na chov loriů neodpovídalo standardu. Představa je vytvořit kolekci afrických a madagaskarských druhů papoušků,“ uvedl vedoucí oddělení ptáků a primátů ZOO Dvůr Králové na dotaz serveru Ararauna.cz. Papoušky žlutotemennými a hnědými tak rozšiřování expozice Ptačí svět rozhodně nekončí. Z rodu Poicephalus, ke kterému náleží dva nové přírůstky, se nabízí celá řada dalších druhů, včetně vyloženě vzácných.

Papoušek žlutotemenný nepatří mezi ojedinělé druhy, u soukromých chovatelů je celkem běžný. V přirozeném prostředí obývá střední a jižní Afriku, jde o papouška s největším areálem výskytu z celého černého kontinentu. Zajímavostí je, že nejdůležitější součástí jejich potravy jsou fíky. Papoušek hnědý je o poznání méně často chovaným druhem, ale ani on nepatří mezi vyloženě vzácné. V přírodě se vyskytuje především v Angole a Namibii. Samičky jsou na rozdíl od většiny druhů papoušků s jasným pohlavním dimorfismem barevně výraznější. V soukromých chovech se tito ptáci vyskytují méně.

Podobný druh chová už jen zlínská ZOO

„Papoušci hnědí jsou chováni pouze v sedmi zoologických zahradách v Evropě a papoušci žlutotemenní v patnácti. Proto jsme spolupracovali se soukromníky, aby se nám podařilo sehnat nepříbuzná zvířata k těm ze zoologických zahrad a abychom je vůbec mohli získat,“ přiblížil Michal Podhrazský. Ještě o něco vzácnější příbuzné papoušky šedohlavé západní chová zoologická zahrada ve Zlíně – Lešné, které se je podařilo opakovaně rozmnožit. Nejznámějším zástupcem afrického papouščího rodu Poicephalus je papoušek senegalský, chovaný často jako domácí mazlíček, a papoušek konžský.

Naopak mezi nejvzácnější druhy rodu Poicephalus patří papoušek kapský, jehož cena se mezi chovateli odhaduje na víc než 200 tisíc korun za mladý chovný pár. Vůbec nejznámějšími africkými druhy papoušků jsou žakové velcí a žakové liberijští.

Úvodní foto: papoušek hnědý v ZOO Dvůr Králové (Zdroj: Jana Myslivečková)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..