Odpuzující sprej zabránil dalším úhynům nestorů kea u novozélandských rozvoden elektřiny

Novozélandští ochránci přírody si připsali jedno malé vítězství. Pomocí spreje, který odpuzuje divoké ptáky, odradili zvídavé papoušky nestory kea od prozkoumávání elektrických rozvoden v pohoří Mount Cook. Právě v tomto národním parku přitom u jedné jediné rozvodny společnosti Alpine Energy letos uhynulo po zásahu elektrickým proudem pět nestorů kea a jeden sokol. Vědci nemají stoprocentně potvrzeno, že dalším úhynům zabránil právě postřik „proti keům“, pokud by se to ale potvrdilo, mohl by pomoci i v jiných případech.


K TÉMATU: Zvědavé nestory kea zabíjí proud z elektrických rozvoden, které chtějí „rozebrat“

Nestorové totiž způsobují velké škody turistům, ale i místním farmářům a motoristům. Zvědaví ptáci dokáží během okamžiku rozebrat všechny vnější části zaparkovaného automobilu, překvapeným turistům pak v nestřežených okamžicích ukradnou cokoli, co je volně položené v autě nebo na zemi. Novozélandská policie letos řešila případ amerického turisty, kterého kea obral o peněženku s několika sty dolary, která ležela volně na palubní desce automobilu. Muž byl překvapen papoušky, kteří se chovali zcela krotce a krádež vůbec nečekal.

Ochránci chtějí nahradit vražedný pesticid

Právě v turistických centrech v horách, ale i na farmách a pastvinách, kde keové pro změnu rádi okusují z pasoucích se ovcí tukové zásoby a způsobují jim tak nebezpečná zranění, by se sprej na odpuzování těchto papoušků nesmírně hodil. Jeho dosavadní testy ale nebyly příliš úspěšné. Farmáři proto raději používají pesticid 1080, který ale key zabíjí. Jenom za letošní rok mu padlo za oběť pět ptáků. Vzhledem k tomu, že keové jsou na celém Novém Zélandu přísně chráněni a ve volné přírodě jich přežívá už jen okolo pěti tisíc, snaží se úřady jakýmkoli dalším ztrátám zabránit.

ČTĚTE TAKÉ: Pesticidy letos zabily na Novém Zélandu už pět nestorů kea, otrávili se na pastvinách

Podle Deana Nelsona, programového manažera projektu biodiverzity při novozélandském ministerstvu životního prostředí, sprej u papoušků po pozření návnady vyvolá silnou nevolnost, ale nijak je neohrozí na zdraví nebo životu. Keové si zapamatují, co jim způsobilo problémy, a danému místu se poté raději vyhýbají. „Nejsme si jisti, zda v případě rozvodny elektrického proudu skutečně zapůsobil sprej, nebo se skupina mladých keů přirozeně přesunula jinam, proto připravujeme další testy v okolí Aucklandu, které by měly působení tohoto přípravku potvrdit,“ řekl Nelson agentuře Fairfax NZ News.

Foto: Flickr.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..