Vědci objevili virus, který usnadňuje přenos chlamydií z papoušků na člověka

Eklektus líbáNový agresivní virus, který výrazně zlehčuje přenos chlamydií z nakažených papoušků na lidi, objevili vědci z hongkongské univerzity. Posloužil jim k tomu případ, ke kterému došlo přede dvěma lety právě v Hong Kongu. Šestice zaměstnanců ptačí farmy specializované na dovoz a vývoz exotických ptáků musela být hospitalizována poté, co se u nich projevily těžké dýchací potíže. Nemocní krátce předtím manipulovali s 16 amazoňany pomoučenými, kteří byli dovezeni z Jižní Americe a umístěni v karanténě. Vědci z Univerzity Hong Kong studovali osm těchto ptáků a zjistili, že jsou infikováni jak bakteriemi Chlamydophila psittaci, tak ještě jedním virem, který dosud nebyl nikdy popsán.

Chlamydophila psittaci je sama o sobě přenosná na člověka jen v menšině případů, bývá ale častým onemocněním ptáků dovážených z odchytu. „V tomto případě jsme považovali za neobvyklé, že se touto nemocí nakazilo tolik lidí,“ řekl listu South China Morning Post profesor mikrobiologie Yuen Kwok-Yung. „Proto jsme začali hledat další důvody, proč se nemoc takto rozšířila.“ Vědci dospěli k názoru, že případ úzce souvisí s nově objeveným virem, který pojmenovali Psittacine adenovirus HKU1 (zkratkou podle názvu hongkongské univerzity). Studií osmi nakažených ptáků zjistili, že papoušci napadení virem HKU1 produkovali více bakterií Chlamydophila psittaci než ti, kteří měli „pouze“ chlamydie.

Nový virus není přenosný na lidi

Vyšší produkce bakterií chlamydie vede ke snadnějšímu přenosu této nemoci na člověka. Vědecký tým svůj objev publikoval v odborném časopisu PLoS Neglected Tropical Diseases. Vážnost mu dodal i sám profesor Yuen Kwok-Yung, který je považován za předního světového odborníka na nové viry. Časopis Time jej před časem jmenoval asijským hrdinou v boji proti syndromu akutního respiračního selhání (SARS), který nejprve přenášeli netopýři na kočky a cibetky a od nich došlo k nákaze lidí. Podle Kwok-Yunga nález viru HKU1 podnítí další výzkum, proč jsou některé dříve běžné a dobře léčitelné nemoci v současné době stále větším rizikem pro člověka.

K TÉMATU: Pracovníci papouščí farmy v Hongkongu se hromadně nakazili psitakózou

V hongkongském případu se podařilo všech šest nakažených pracovníků ptačí farmy zachránit. Hůře dopadli přenašeči: z 16 nakažených amazoňanů pomoučených pouze dva uhynuli přirozeně, u 14 nemoc propukla naplno a museli být utraceni. Kwok-Yungův kolega Kelvin Kai-wang se domnívá, že nově objevený virus HKU1 nepředstavuje přímé riziko pro veřejné zdraví, protože dosud nebyl prokázán jeho přenos na člověka. Je ale přesvědčen, že se vyskytuje i u jiných druhů jihoamerických papoušků a dalších volně žijících ptáků. Riziko nového viru je spojeno výhradně s oslabením organismu nemocného ptáka a následným propuknutím sekundární infekce přenosné na člověka.

Úvodní foto: Gracielushihtzu.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..