Kriticky ohrožení kakarikové horští byli poprvé uměle vypuštěni přímo na Novém Zélandu

Kakariki horskýUVNITŘ VIDEO – Třiadvacet kriticky ohrožených kakariků horských odchovaných v záchranné stanici Isaac Conservation and Wildlife Trustu v novozélandském Christchurchu posílilo divokou populaci těchto papoušků v údolí Hurunui South Branch v regionu Canterbury. Jde o jediné místo na Novém Zélandu, kde se tito ptáci ještě přirozeně vyskytují. A je to také poprvé, co ochránci přírody vypustili v zajetí odchované ptáky přímo na Novém Zélandu a nikoli na přísně chráněných ostrovech zbavených veškerých predátorů, kteří kakariky horské na Novém Zélandu téměř vyhubili. Celková populace ve volné přírodě se odhaduje na maximálně 200 až 400 ptáků, což z nich činí nejohroženější ze všech druhů kakariků.

Kakariki horský je podobný rozšířenějšímu kakariki rudočelému i kakariki žlutočelému, na rozdíl od nich má ale na čele u nozder oranžový proužek. Na Novém Zélandu se vyskytuje už jen ve třech zalesněných údolích v oblasti Canterbury: v Hawdonu, údolí Poulter v národním parku Arthir Pass a v údolí Hurunui v Lake Sumner Forest Parku. Mimo to je biologové uměle vysadili na ostrovech Maud, Chalky, Blumine a Tuhua. Jenom na ostrůvku Maud se podařilo od roku 2007 rozmnožit uměle vypuštěnou populaci 11 kakariků horských na přeloňských 97 ptáků. Ostrovní populace mají být jakýmisi „genetickými bankami“ pro případ vyhubení kakariků horských v jejich přirozeném prostředí na Novém Zélandu.

10 let „čištění“ prostoru od krys a lasic

K vypouštění kakariků přímo na Novém Zélandu došlo po deseti letech intenzivního boje proti predátorům v oblasti, kam měli být papoušci uvolněni. „Několik kakariků horských zůstalo v South Branch a tito noví ptáci jsou krokem k vytvoření nové soběstačné populace,“ řekl webu Stuff.co.nz terénní pracovník novozélandského Odboru ochrany přírody Simon Elkington. Kakarikové čelí velké hrozbě lasic a krys. Když se v přirozeném biotopu kakariků horských urodí mimořádně mnoho bukvic, které lákají krysy, jež byly na Nový Zéland zavlečeny s prvními přistěhovalci a mimořádně se jim tu daří, přitáhne to pozornost lasic. Oba dravci jsou pro hnízdící kakariky horské velmi nebezpeční.

K TÉMATU: 17 kriticky ohrožených kakariků horských převezli na ostrov Tuhua, aby je ochránili před krysami

Lasice i krysy vybírají hnízda kakariků a nezřídka zabijí i sedící samice či mláďata. Záchranný projekt na vrácení kakariki horského do volné přírody začal v roce 2005, kdy se celosvětová populace těchto ptáků snížila z původního tisíce na 300 až 500 jedinců. V prosinci téhož roku biologové sestěhovali v zajetí odchované kakariki horské na ostrov Fiorland a v roce 2007 je vypustili na ostrově Maud, který byl „vyčištěn“ od jakýchkoli nepůvodních druhů predátorů. Maud je mimo jiné známý tím, že v tamní přísně střežené rezervaci žije několik uměle vypuštěných kakapů sovích, dalších kriticky ohrožených papoušků.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Ľubica Nečasová: Žakové podle mě nejsou vhodní na domácí mazlíčky

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. dubna 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější