Záchranný tým kakapů sovích očekává rekordní hnízdní sezónu. Vypsal sbírku na 45 tisíc dolarů

Kakapo soví pojídá plody RimuUVNITŘ VIDEO – Veřejnou sbírku na technické vybavení pro monitoring a podporu hnízdění kakapů sovích vypsal záchranný tým, který se zabývá ochranou těchto papoušků na třech izolovaných ostrovech poblíž Nového Zélandu. Letošní rok by mohl být podle ochránců rekordní co do počtu hnízdících párů, protože po mnoha letech nedostatku klíčových plodů Rimu, kterými kakapové krmí svá mláďata, o ně letos není nouze. „Jako každý podobný projekt je i náš v této době financován jen velmi těžce: vláda a dlouhodobí sponzoři dlouze vyjednávají o podmínkách a částkách, které by byli ochotni poskytnout. Proto jsme se rozhodli vypsat sbírku, abychom měli dostatečnou finanční rezervu pro pořízení potřebného vybavení a jeho provoz,“ napsali zástupci týmu Kakapo Recovery.

Milion na monitoring a umělou inseminaci

Crowfundingová kampaň běží od poloviny července na webu Indiegogo.com, cílovou částku ochránci stanovili na 45 tisíc dolarů (1,12 milionu korun). Za první dva týdny se jim podařilo vybrat téměr 22 tisíc dolarů (548 tisíc korun) od 290 dárců. Podle výše příspěvku donátorům nabízí kresby kakapů, knihy a další věcné dary. Největší částku, 30 tisíc dolarů (téměř tři čtvrtě milionu korun) chce tým použít na výrobu a provoz monitorovacích jednotek, které budou shromažďovat informace z vysílaček upevněných na tělech kakapů a přeposílat je přes satelit do centrály v chatě na jednom z ostrovů, kde kakapové žijí. Ochránci se tak dostanou k informacím o případném páření a hnízdních aktivitách kakapů, o zdravotním stavu jednotlivých ptáků a budou včas varováni před potenciálně nebezpečnými aktivitami, které by mohly kakapy ohrozit.

K TÉMATU: Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

Druhou nejdražší položkou, kterou chce tým financovat z vybraných peněz, že „Kakaporium“, interaktivní expozice o kakapech sovích při Muzeu a galerii umění v Invercargill na jižním ostrově Nového Zélandu, která má přiblížit projekt záchrany papoušků co největšímu počtu lidí. Vyjít by měla na 10 tisíc dolarů, což je asi čtvrt milionu korun. Na šest tisíc dolarů mají vyjít přesuny samců kakapů mezi třemi ostrovy u Nového Zélandu, na kterých žijí zbytkové populace těchto ptáků, aby se tak zajistila dostatečná genetická rozmanitost při vytváření hnízdních párů. Pět tisíc dolarů stojí udržování smečky speciálně vycvičených psů, kterou ochránci používají pro hledání pohřešovaných ptáků, kterým se porouchala vysílačka.

Cíl? Soběstačná populace kakapů

Další tři tisíce dolarů by mělo jít na sekvence DNA mláďat z nejbližších hnízdění, což mělo vědcům napomoci k lepším rozlišení rodičovských párů a zabránit budoucímu příbuzenskému páření. Po dvou tisících dolarech pak tým potřebuje na údržbu a skladování banky spermií pro umělou inseminaci samic a na pokrytí nákladů na dopravu mláďat, které je potřeba odchovat ručně mimo ostrovy, na kterých kakapové žijí. „Obrovské množství práce, které bylo vykonáno za posledních několik desetiletí malou skupinou nadšenců vrátilo kakapy zpět z okraje propasti vyhubení. Nyní tito ptáci potřebují vaši podporu, morální i finanční, aby toto úsilí nevyšlo vniveč. Bude trvat více než jednu generaci, než dosáhneme soběstačné populace kakapů sovích,“ míní členové týmu Kakapo Recovery.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci objevili první dvě hnízda se snůškou kakapů sovích po tříleté přestávce

Zbytkovou populaci kakapů sovích tvoří 125 ptáků, kteří žijí na ostrovech Codfish (Whenua Hou), Little Barrier (Hauturu) a Anchor. V roce 1990, kdy byla jejich situace nejritičtější, přežívalo pouhých 49 jedinců. Nebýt následné přísné ochrany a sestěhování zbývajících ptáků na izolované ostrovy zbavené veškerých predátorů, kakapo soví by již vyhynul. „Projekt je hodně založen na technologických postupech, vyžaduje komplexní genetický výzkum. V současné době se daří líhnout jen 40 procent vajec kakapů a pokud by se tento poměr ještě zhoršil, mohl by být tento druh odsouzen k záhubě,“ varoval předloni manažer organizace Forest & Bird Advocacy Kevin Hackwell.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team

Předchozí článek

Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. července 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější