Amazoňané nádherní překvapili vědce, pojídají plody zederachu. Pro lidi jsou toxické

Amazoňan nádhernýNa zajímavý jev upozornili vědce z projektu na záchranu amazoňanů nádherných (Projeto Charão) obyvatelé čtvrti Ouro Preto v brazilském městě Carazinho na jihozápadě země. Papoušci zde v období, které předchází hnízdní sezóně, nalétávají v celých hejnech na stromy zederachu hladkého, tropické a subtropické dřeviny původem z Asie, a pojídají její plody. Ty jsou pro lidi, ale i pro některé druhy ptáků, toxické. „Ne tak pro amazoňany nádherné, kteří se takto slétají po ráno na snídani ze širokého okolí,“ popisují vědci z Projektu Charão (portugalský název amazoňana nádherného). Domnívají se, že nemusí jít jenom o potravu, plody zederachu mohou mít na amazoňany i léčivé účinky. Podrobně to však zatím nikdo nezkoumal.

Pojídání nezralého a toxického ovoce není u jihoamerických papoušků ničím novým. Činí tak i amazonské druhy arů, amazoňanů a amazónků, kteří pak neutralizují účinky toxinů olizováním lysých břehů řek, které obsahují důležité minerály. Takové lizy se stávají vděčným poutním místem pro turisty. Obdobné chování amazoňanů nádherných daleko na jih od Amazonky je ale nově objeveným jevem. Zederach hladký je totiž strom, který se v Jižní Americe původně vůbec nevyskytoval, postupně se rozšířil jako exotická zahradní dřevina z Asie a zdomácněl prakticky po celém světě. Je významný i pro dřevozpracující průmysl, zederachy se často pěstují na velkých plantážích. Používá se také jako dekorativní dřevina v místech, které je třeba zastínit. Zároveň je ale velmi invazní rostlinou, nekontrolovaně se šíří například na jihovýhodě Spojených států.

Amazoňan nádherný pojídá plody zederachu hladkého (Foto: Projeto Charão)

Amazoňan nádherný pojídá plody zederachu hladkého (Foto: Projeto Charão)

Invazní dřevina papouškům pomáhá

Listy zederachu obsahují neurotoxiny a po požití většího množství mohou člověku poškodit žaludek a způsobit dýchací potíže. Používají se jako insekticidy proti hmyzu nebo i houbovitým chorobám v zahradách. Zederach je velmi odolný, vydrží dlouhá období sucha, ale potřebuje přímé sluneční světlo. Jeden strom vedle sebe postupně plodí další výhonky a vytváří tak nekontrolovatelné houštiny, které likvidují původní rostliny. Proto je na mnohých místech považován za nežádoucí invazní druh a nemilosrdně likvidován. Velké problémy s ním mají například na Floridě. Ničení porostů zederachů ale není obtížné, jeho kořenový systém bývá mělký, dorůstá maximálně do hloubky 70 centimetrů. Plody, které dozrávají v říjnu až prosinci, jsou kulovité, zelenavě žlutí až světle hnědé a připomínají u nás dobře známé špendlíky.

K TÉMATU: Úřady omezily povinné paternitní testy u amazoňanů nádherných a rudookých. Úplně je ale nezrušily

Ptáci, kteří se živí plody zederachu, jsou zároveň šiřiteli jeho semen. Amazoňané nádherní se tak přímo podílí na invazi tohoto druhu po jihozápadní Brazílii. Sami jsou přitom považováni za „zranitelné“, Červená kniha ohrožených druhů živočichů a rostlin IUCN je vede v kategorii „Vulnerable“ (VU). Amazoňany nádherné ohrožuje mohutné odlesňování regionu Rio Grande do Sul, kde se vyskytují v několika ostrůvkovitých lokalitách. Jestliže ještě v roce 1914 byla čtvrtina území Rio Grande do Sul zalesněna, v roce 1988 už to byla jen tři procenta a toto číslo stále klesá. Invazní zederahy tak paradoxně pomáhají obnovovat původní biotop těchto amazoňanů, kteří jsou zapsáni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezování obchodování s ohroženými druhy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..