Hnízdiště amazoňanů haitských mizí kvůli plantážím s avokádem, ochránci to chtějí změnit

Amazoňan haitskýZabránit dalšímu odlesňování národního parku Sierra de Bahoruco na jihu Dominikánské republiky, který je hnízdištěm ohroženého amazoňana haitského, chce Grupo Jaragua, dominikánská pobočka mezinárodní organizace BirdLife International. Za posledních 15 let zmizela téměř třetina lesů na jižní straně národního parku, místní obyvatelé ji přeměnili na zemědělskou půdu, většinou na plantáže s avokádem nebo výrobny dřevěného uhlí. Degradace území pokračuje i po odlesnění: plantáže používají kvůli co největším výnosům značné množství agrochemikálií, které znečišťují životní prostředí. Kromě amazoňana haitského je ohrožen i aratinga haitský a řada dalších druhů ptáků, včetně jediného známého hnízdiště buřňáka černotemenného.

Grupo Jaragua iniciovalo koupi pozemků mezi národními parky Sierra de Bahoruco a Jaragua, které by umožnilo obě rezervace propojit a koordinovat postup při ochraně celého území. Organizace úzce spolupracuje s dominikánským ministerstvem životního prostředí a usiluje o jednání s dalšími stranami, včetně zemědělců. Grupo Jaragua chce zároveň zmonitorovat všechny kritické lokality, kde dochází k ohrožení vzácných druhů zvířat, kontaktovat farmy na sledovaném území a lépe pochopit důvody, proč dochází k odlesňování. Zároveň chce zvýšit veřejné povědomí o zranitelnosti křehkého ekosystému a dostat toto téma do celostátních médií. Důležitým krokem má být přesvědčení místních komunit, aby podpořily ochranu životního prostředí.

Amazoňan haitský nepatří mezi příliš často chované druhy papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Amazoňan haitský nepatří mezi příliš často chované druhy papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Nepůvodní populace na Portoriku roste

Čtyři vesnice v oblasti již získaly finanční podporu na provozování ekologicky přívětivého zemědělství a lesnictví, jako je pěstování divokého oregana a produkce medu. Pokud by se podařilo přesvědčit další obce, mohlo by se výrazně omezit další odlesňování a začít s obnovováním poškozených lesů. Pro amazoňana haitského jde o důležitou změnu, protože dosavadní neregulované zemědělství zničilo jeho hlavní hnízdiště v Dominikánské republice. Navíc ho ohrožuje i nelegální odchyt a obchodování s mláďaty vybranými z hnízd na domácí mazlíčky. Pronásledují ho i zemědělci kvůli škodám na polních plodinách. Zajímavé je, že kromě Dominikánské republiky a Haiti žijí izolované a uměle vysazené populace amazoňanů haitských i na Portoriku a Panenských ostrovech.

K TÉMATU: Kritický úbytek amazoňanů haitských: národní park Humeadora hlásí pokles z 300 na 40 párů

Amazoňan haitský je veden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN jako zranitelný druh („vulnerable“), jeho celková divoká populace je odhadována na 10 až 20 tisíc jedinců, z toho 15 tisíc pohlavně dospělých ptáků. Do roku 1930 šlo o celkem běžného ptáka, poté se právě vlivem intenzivního zemědělství stáhl do horských oblastí a soustředil se do několika přírodních rezervací. Zatímco v Dominikánské republice a Haiti jeho počty klesají, uměle vysazená populace na Portoriku, která čítá několik set jedinců, se pozvolna rozrůstá – což není dobrá zpráva pro tamní ochránce přírody, kteří se snaží do volné přírody vracet kriticky ohrožené amazoňany portorické, jimž by amazoňani haitští mohli konkurovat při obsazování omezeného množství hnízdních dutin.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..