Kritický úbytek amazoňanů haitských: národní park Humeadora hlásí pokles z 300 na 40 párů

Amazoňan haitskýUVNITŘ VIDEO – Nezvykle vysoký pokles populace amazoňanů haitských zaznamenali biologové v národním parku Humeadora na Haiti. Během letošní hnízdní sezóny pozorovali pouze 40 párů, zatímco před pouhými dvěma lety na stejném místě žilo 300 párů. Nevládní organizace Fondo Pro Naturaleza, která stojí za monitoringem těchto ptáků, proto navrhuje, aby mezinárodní organizace IUCN přehodnotila kategorii, v níž je amazoňan haitský zařazen v Červené knize ohrožených živočichů, ze současné „zranitelný“ (VU) na „ohrožený“ (EN). Ornitologové by ale museli prokázat, že populace amazoňana haitského klesá na celém ostrově.

Amazoňané přichází o hnízdní biotopy

Podle dřívějších sčítání by na celém Haiti a přilehlých ostrovech mělo žít 10 až 20 tisíc amazoňanů haitských, z toho šest až 15 tisíc pohlavně dospělých ptáků. Vyskytuje se ale i na Grande Cayemite, Gonâve, Beata a Saona, St Croix a St Thomas na Panenských ostrovech a také na Portoriku, kde se naopak jeho stavy zvyšují. „Dříve byl na Haiti běžný, ale jeho populace výrazně poklesla v průběhu 20. století. Do roku 1930 se vyskytoval především ve vnitrozemí v horách, kde je stále ve vhodném prostředí obvyklým druhem, zejména pak v několika lesních rezervacích. Jinde ale není tak častý, spíše vzácný a nebo zcela chybí,“ popisuje na svém webu mezinárodní organizace BirdLife International.

K TÉMATU: Buldozery ničí biosférickou ptačí rezervaci v Dominikánské republice. S posvěcením ministra

Stejná organizace ale upozorňuje na podezření, že populace amazoňanů haitských v důsledku lovu, ztráty přirozených biotopů a nelegálního odchytu rychle klesá. Ohrožuje ji především kácení původních lesů kvůli rozšiřování zemědělské půdy a výroba dřevěného uhlí, kvůli nimž ptáci přichází o vhodná hnízdiště. Amazoňané haitští jsou také pronásledováni jako škůdci v zemědělství a dříve byli poměrně často loveni jako potrava místními domorodci. Velmi silný je i nelegální odchyt ptáků a vybírání mláďat z hnízd. V určitých oblastech Haiti chová téměř každá rodina ochočeného papouška, který pochází z volné přírody. Při vybírání hnízd místní lidé obvykle zničí hnízdní dutinu i celý strom, který je pak pro amazoňany nepoužitelný.

Ubývá i aratingů zelenokřídlých

Ochráncům přírody se přesto občas daří nelegálně odchycené ptáky vracet zpátky do volné přírody. V letech 1997 a 1998 bylo vypuštěno v Parque del Este v Dominikánské republice 49 ptáků zabavených chovatelům. Před třemi lety se podařilo zabavit 10 mláďat vybraných z hnízd pašeráky, odchovat je do odstavu a vypustit v jedné z rezervací v Dominikánské republice, poblíž hranice s Haiti. O mladé amazoňany pečoval dominikánský Parque Zoologico Nacional. Alarmující pokles počtu hnízdních párů v haitském národním parku Humeadora by měl podle organizace Fondo Pro Naturaleza vést ke zvýšené ochraně papoušků před pytláky v kritickém období jejich rozmnožování. Vědci se uklidňují faktem, že sčítání amazoňanů není jednoduché, v terénu jsou špatně odhalitelní a skutečný počet hnízdních párů by tak mohl být přeci jenom vyšší.

ČTĚTE TAKÉ: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

Fondo Pro Naturaleza ale svým letošním monitoringem prokázala i úbytek arating zelenokřídlých. V jejich případě však podle Juana Llamacha, který má projekt monitoringu ohrožených ptačích druhů na starosti, může být příčinou migrace mezi národními parky Humeadora a Valle Nuevo. Pro potvrzení této teorie jsou ale nutná další podrobná pozorování v obou oblastech. Podle BirdLife International by mělo na Haiti a v Dominikánské republice žít okolo 2,5 až 10 tisíc arating zelenokřídlých, z toho maximálně sedm tisíc pohlavně dospělých ptáků. Fakticky by jich tedy mělo být o polovinu méně než amazoňanů haitských.

Úvodní foto: Free-pet-wallpapers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..