Jihoaustralská vláda vykupuje pozemky, kde zimují neofémy oranžovobřiché

Neoféma oranžovobřicháLepší ochranu kriticky ohroženým neofémám oranžovobřichým, jimž hrozí bezprostřední vyhubení, chce zajistit vláda v Jižní Austrálii. Kabinet začal vykupovat pozemky na pobřeží, kam tito papoušci každoročně zalétají ze svých hnízdišť na Tasmánii přezimovat. V polovině srpna vláda zakoupila 40 hektarů pozemků, které se nachází mezi lokalitami Carpenter Rocks a South End, a zahrnula je do padesátikilometrového pobřežního pásu, který již podlhá přísné ochraně. Informoval o tom australský zpravodajský web ABC News. Podle jihoaustralského ministra životního prostředí Iana Huntera tak vznikne důležitý koridor se zbytky původní vegetace, který poskytne zázemí pro neofémy, jež v zimě migrují podél pobřeží.

„Některé lokality jsou slatinné mokřady, což jsou dost zranitelné biotopy vzhledem k častému odvodňování,“ podotkl ministr Hunter. Větší část zakoupené půdy o rozloze 30 hektarů se nachází v těsném sousedství s rezervací Carpenter Rocks Conservation Park, menší o velikosti 10 hektarů navazuje na rezervaci Bucks Lake Game Reserve. „Již dávno víme, jak jsou neofémy oranžovobřiché zranitelné, propojování chráněných území by ji mělo zajistit co nejlepší ochranu a tudíž i bezpečnou cestu z a na hnízdiště,“ míní ministr. „Je velmi důležité, že můžeme konsolidovat tyto chráněné oblasti a rozšířit tak jejich rozsah, což může zvýšit šance druhu na reprodukci ve volné přírodě,“ dodal.

Záchranný program funguje od roku 1986

V Jižní Austrálii a na Tasmánii žije volně necelá padesátka neofém oranžovobřichých, dalších asi 200 ptáků vlastní tři záchranné stanice a zoologické zahrady na jihu Austrálie. Část mláďat odchovaných v zajetí ochránci každoročně vypouští do volné přírody, aby posílili divokou populaci těchto v současné době nejvzácnějších papoušků světa, kteří dosud nezmizeli z přírody. Ani tato pomoc ale v poslední době nevede k úspěchu, divoká populace neofém oranžovobřichých neroste. Navíc ji začala ohrožovat epidemie cirkoviru PBFD, která se vyskytla v místě jejich jediného známého hnízdiště na Tasmánii. Právě kvůli ní rozhodla federální australská vláda o mimořádné dotaci 525 tisíc australských dolarů (9,5 milionu korun) na okamžitou pomoc neofémám oranžovobřichým.

K TÉMATU: Australská vláda uvolní půl milionu dolarů na záchranu neofém oranžovobřichých

„To, co chceme, je nouzový záchranný plán, který budeme financovat, abychom pomohli odstranit predátory v hnízdních biotopech a podpořili chovné programy,“ prohlásil podle webu ABC News federální ministr životního prostředí Greg Hunt. Záchranný program neofém oranžovobřichých začal již před třiceti lety prvním odchovem tohoto papouška v zajetí v roce 1986. V roce 2006, kdy počet divoce žijících neofém oranžovobřichých klesl na 100 až 150 pohlavně dospělých jedinců, byla zařazena mezi kriticky ohrožené živočichy a australská federální vláda přislíbila vyčlenit 3,2 milionu dolarů (přes 58 milionů korun) na ochranu a rozšiřování hnízdních biotopů a zimovišť neofém oranžovobřichých.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. září 2015

Dálší článek

Bulhar se pokusil propašovat z Turecka deset žaků. Papoušci skončili v sofijské zoo

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější