Bulhar se pokusil propašovat z Turecka deset žaků. Papoušci skončili v sofijské zoo

Žako velkýDalší zásilka pašovaných papoušků žako skončila v rukou bulharských celníků. Po předloňském silně medializovaném případu skupiny více než stovky papoušků, kteří byli odchyceni v Ugandě a před pěti lety pašováni přes Bulharsko do Srbska (32 se jich po třech letech vrátilo do Ugandy), jde tentokrát o „pouhou“ desítku ptáků. Podle serveru Novinite.com je z Turecka do Bulharska převážel bulharský občan, aniž by měl vývozní a dovozní povolení a doklady o původu papoušků. Tím porušil mezinárodní úmluvu CITES o obchodování s ohroženými druhy. Žakové sice nejsou vedeni v první příloze CITES, jsou však součástí druhé přílohy a při jejich dovozu nebo vývozu z členské země Evropské unie do nebo z třetí země je nutná řada povolení.

Celníci papoušky zabavili a dočasně umístili do zoologické zahrady v bulharském hlavním městě Sofii. O jejich dalším osudu má rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Zásilka byla zadržena na hraničním kontrolním stanovišti Kapitan Andreevo, muži hrozí za pašování pokuta od dvou do deseti tisíc bulharských leva (asi 27 až 140 tisíc korun). Přitížil mu i fakt, že převážení ptáci neměli veterinární osvědčení, které je dalším povinným dokladem při dovozu nebo vývozu ptáků. Web Novinito.com upozorňuje, že ačkoli populace žaků ve volné přírodě čítá statisíce ptáků, ve většině z 23 afrických států, kde tito ptáci žijí, jich rapidně ubývá. Důvodem je ničení jejich původních biotopů, nelegální odchyt a prodej na černém trhu.

Není to poprvé, co sofijská zoo zachraňuje žaky

Žakové jsou velmi žádaní pro svou inteligenci a schopnost napodobovat lidskou řeč i různou škálu zvuků. Zároveň jsou ale velmi citově závislí na svém majiteli a těžce snáší stresové situace. Mnoho ptáků nepřežije děsivé podmínky transportu nelegálních zásilek desítek až stovek ptáků najednou, kteří bývají namačkáni na malém prostoru, bez přístupu k potravě a vodě. Většina afrických zemí odchyt a vývoz žaků zakazuje, mezinárodní Výbor CITES však připouští nízkou kvótu odchytů v Kongu a Kamerunu. Proti této praxi už léta protestuje mezinárodní organizace World Parrot Trust, která upozorňuje na to, že Kongo povolené kvóty každoročně překračuje. Další ptáci nad rámec překračované kvóty jsou pašováni načerno.

K TÉMATU: Žakové pašovaní z Ugandy do Srbska skončili v rukou celníků. Vrátí se do volné přírody

Bulharské úřady mají s pašovanými papoušky bohaté zkušenosti. Nejznámnější je případ z roku 2010, kdy celkem 108 žaků velkých putovalo letecky přes Libanon do bulharské metropole Sofie, odkud měli pokračovat dál k cílovému příjemci v Srbsku. Na sofijském letišti ale byli ptáci odhaleni a umístěni do tamní zoo, kde strávili tři roky, než se jich necelá třetina – pouhých 32 přeživších ptáků – mohla vrátit zpět do Ugandy, kde byli vypuštěni do volné přírody. Médii předloni proběhl i případ pilota Kuvajtských aerolinií, který z New Yorku do Kuvajt City pašoval 12 žaků. V cílové destinaci byl ale odhalen a byla na něj uvalena vazba. Důvod pašování byl nasnadě: zatímco v USA stojí žako v přepočtu 13 tisíc korun, v Kuvajtu se cena těchto papoušků pohybuje okolo 70 tisíc korun.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..