Papoušek zabiják: kakariki jednobarvý na ostrově Antipodes požírá mršiny tučnáků a zabíjí buřňáčky

Kakariki jednobarvýUVNITŘ VIDEO – Papoušci jsou všeobecně považováni za „býložravce“, byť jsou zdokumentovány případy, kdy některé jihoamerické druhy chytaly a pojídaly malé rybky nebo hmyz. Jediným vědecky doloženým „masožravcem“ byl donedávna pouze nestor kea, jehož záliba ve vykusování tukových polštářů z hřbetů ovcí na novozélandských pastvinách málem vedla k tomu, že jej tamní farmáři zcela vyhubili. Nyní přišel novozélandský biolog Terry Greene s překvapivým pozorováním: na ostrově Antipodes jihovýchodně od Nového Zélandu spatřil tamní kakariki jednobarvé, jak lezou do hnízda buřňáčka šedolícího a hodují na čerstvě usmrcené samičce.

„Po několika dnech mapování tučňáků na jižním pobřeží Antipodu jsem při cestě na chatu zaslechl dva kakariki jednobarvé a rozhodl se je vystopovat, protože by mohli mít blízko hnízdo,“ napsal Terry Greene na web Milliondollarmouse.org.nz specializovaný na vědecké objevy a projekty na ostrovu Antipodes. Zdálo se, že vědec měl skutečně štěstí: dva kakarikové se pohybovali okolo rašelinného pahorku, pod kterým ústila malá nora. Jeden z ptáků posléze do této nory vlezl, za chvíli zase vylezl a odlétl. Greene se rozhodl využít situace a rychle prověřit, zda se v noře nachází vejce. Sáhl dovnitř, ale překvapilo ho něco měkkého a mokrého. Vytáhl ruku a spatřil krev. Sáhl tedy znovu dovnitř a vytáhl čerstvě usmrcenou samičku buřňáčka šedolícího, která zde seděla na svém jediném vejci.

Zabíjí kvůli nedostatku proteinu?

„Rychle jsem identifikoval buřňáčka, který těsně předtím, než byl napaden, zabit a částečně zkonzumován dvěma kakariki, tiše seděl na čerstvé snůšce,“ popsal Terry Greene. Už z minulosti byly známy případy, kdy kakarikové hodovali na mrtvolkách albatrosů a tučňáků (viz video výše), nyní šlo ale o první aktivní predaci – papoušci zabili živého ptáka, který byl o něco menší než oni sami. „Pečlivé zkoumání mrtvého buřňáčka tuto teorii potvrzuje, na těle byla ošklivá rána vedoucí do průdušnice, která byla zjevně vyklována a částečně oddělila hlavu od těla. Z krku a podél páteře až k pánvi byla stažená kůže a z těchto míst bylo ojedeno maso s tukovými zásobami. Evidentní bylo, že útočníci vykusovali maso i z prsních svalů,“ napsal Greene.

K TÉMATU: Nečekaný úspěch: 11 uměle vysazených kakariki horských se rozmnožilo na 97

V několika příštích dnech vědci našli pár dalších mrtvolek bouřňáčků s podobnými kousanci po těle, což naznačovalo, že se rovněž stali obětí kakariků. Žádné obdobné pozorování jako od Terryho Greena ale biologové nezaznamenali. O té doby uplynulo již 20 let, Terry Greene se ale na Antipodes předloni vrátil a ačkoli se mu nepodařilo potvrdit svá pozorování z roku 1995, zaznamenal další případy hodování kakariků na zdechlinách buřňáků, tučňáků a albatrosů. Čím si vysvětluje tak nebývalý apetit papoušků? „Toto chování se pravděpodobně vyvinulo z potřeby doplnit stravu kakariků o protein, kterého se na chudém ostrově Antipodes nachází jen velmi málo,“ míní vědec. Zároveň je přesvědčen, že jeho vlastní pozorování z roku 1995 nebylo náhodné a dříve či později se podaří toto chování kakariků jednobarvých potvrdit dalším ornitologům.

Úvodní foto: Zoochat.com

Předchozí článek

První českou televizi o domácích mazlíčcích Mňau TV zpropagují znělky s labradorem a korelou

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. září 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější