Stavíme voliéry pro papoušky (3.): Na co byste neměli zapomenout při kopání základů

Základy voliérMožná vám přijde zbytečné věnovat celý jeden díl seriálu o stavbě voliér hloubení základů. Co se může zdát na první pohled naprosto triviální, ale zásadním způsobem ovlivní celou stavbu a její užívání. Už při kopání základů musíte myslet na to, že nejde jen o samotné základy voliér, ale i přivedení přípojky zdroje elektrické energie, vody, případně i kabelu pro kamery do hnízdních budek nebo monitorovací systém uvnitř a vně voliér. Na co zapomenete v době, kdy máte ještě otevřené výkopy, to pak budete horko těžko dohánět, když budou základy hotové. Samotný výkop může být práce i na několik týdnů, pokud se tedy rozhodnete pro manuální práci a hloubení svépomocí. To, co by zabralo třeba i celé léto, však stihne menší bagr za slabé dvě hodiny.

Bagr je opravdu k nezaplacení, nejde o nijak drahou záležitost (u mých vlastních voliér stálo hloubení základů čtyři tisíce korun), ale podmínkou je dobrý přístup na místo stavby. V řadě případů se ale místo stavby nachází na pozemku, který není pro bagr přístupný a pak opravdu nezbývá, než základy vyhloubit ručně. Ať tak či tak, před kopáním je třeba stavbu řádně vyměřit a označit si, kudy by měl jít výkop. Ideální je koupit barvu ve spreji a označit si základy přímo na zemi. Jakékoli zvýrazňovací pásky nebo motouzy se mohou utrhnout, odnese je vítr a vyměřování by se muselo dělat znovu od začátku. Sprejem označený směr kopání uvítá i bagrista, kterému to usnadní a urychlí práci, což v konečném důsledku zlevní jeho cenu pro vás.

Bagr je opravdu neocenitelný pomocník, ne na každý pozemek se ale dostane (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Bagr je opravdu neocenitelný pomocník, ne na každý pozemek se ale dostane. Oranžovou barvou je na zemi označen směr výkopu. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Voliéry je třeba napojit na elektřinu a vodovod, je tedy třeba vykopat i přípojku k rodinnému domu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Voliéry je třeba napojit na elektřinu a vodovod, je tedy třeba vykopat i přípojku k rodinnému domu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Při vyznačování směru výkopu pro bagristu nezapomeňte, že by poblíž rodinného domu mohl narazit na funkční odpadové trubky nebo vodovodní přípojku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Při vyznačování směru výkopu pro bagristu nezapomeňte, že by poblíž rodinného domu mohl narazit na funkční odpadové trubky nebo vodovodní přípojku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Bagr hodně usnadní práci a není drahý

Pokud využijete pro hloubení základů bagr, ujistěte se, že místy, kudy chcete vést výkop, nevedou žádné přípojky nebo odpadové roury. Snadno se totiž může stát – zvlášť pokud jde o výkop pro napojení voliér na elektrickou síť a vodovod – že lžíce bagru v blízkosti rodinného domu překopne „rouru“ a způsobí potopu, nebo přeruší odpadovou trubku, jako se to stalo v mém případě. Je to naprosto zbytečná práce navíc, nehledě na zvyšování nákladů na stavbu voliér. Základy se musí hloubit do nezámrzné hloubky alespoň 80 cm. Obdobně hluboko by měla vést i přípojka vodovodu, aby v zimě při větších mrazech nepopraskala. Pokud se stane, že v místě napojení k rodinnému domu bude přípojka v příliš malé hloubce, je možné k ní umístit topný kabel, který by v zimě dokázal trubku ochránit před mrazem.

K TÉMATU: Stavíme voliéry pro papoušky (1.): Volba správného umístění a typu stavby

Elektřina a voda jsou nezbytný základ, bez kterého se v zázemí voliér neobejdete. Ale i kabel pro kontolní kamery v hnízdních budkách nebo vnitřních a venkovních voliérách je dobrá věc a pokud jej položíte do výkopu vedle vodovodní a elektrické přípojky, rozhodně neprohloupíte. Pokud na něj zapomenete, dá se situace řešit bezdrátovým připojením kamer přes router umístěný z vnější strany zimoviště a namířený na rodinný dům, kde je v takovém případě nutné zakomponovat speciální příjmovou anténu. Je to ovšem zbytečná komplikace, které by se dalo předejít právě vedením kabelu výkopem pro vodovodní a elektrickou přípojku. Dobré je také myslet na zdroj vody pro rozprašovače (sprchy) nad venkovními výlety voliér. Ať už je zdrojem vody veřejný vodovod nebo vaše vlastní studna na zahradě, je třeba ji přivést na místo, odkud půjde přímo do trysk na stropech venkovních výletů.

Pro bagr je hloubení základů pro běžnou řadu pěti voliér otázkou dvou hodin (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pro bagr je hloubení základů pro běžnou řadu pěti voliér otázkou dvou hodin (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hotový výkop pro základy voliér, pravo dole ústí cesta pro vodovodní a elektrickou přípojku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Hotový výkop pro základy voliér, pravo dole ústí cesta pro vodovodní a elektrickou přípojku (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kam s hlínou?

Před hloubením základů nezapomeňte na fakt, že budete muset dočasně na pozemku umístit poměrně velké množství zeminy. Část sice poté použijete na zasypávání výkopů pro různé přípojky nebo srovnávání terénu, značný objem ale po dokončení základů zůstane. Je zbytečné ničit si zahradní záhony jenom proto, že jsme tento fakt na začátku opomněli. Vyhloubené zeminy budete mít o to víc, pokud se rozhodnete pro jiné než přírodní dno venkovních voliér. Mezi chovateli je velmi populární zasypávat dna venkovních výletů oblázky, které se dobře čistí natlakovanou vodou. Přírodní dno, tedy klasický trávník, se sice udržuje hůře, ale aspoň částečně dodává voliérám atmosféru volné přírody. Papoušky, zejména ty druhy, které jsou zvyklé chodit po zemi, je ale nutné každoročně odčervovat.

ČTĚTE TAKÉ: Stavíme voliéry pro papoušky (2.): Projektová dokumentace a jednání s úřady

Už při hloubení základů voliér byste měli mít promyšleno, čím vybavíte venkovní výlety – tedy pokud nezůstanete u obligádních dvou nebo třech bidel upevněných na pletivu. Prakticky všichni papoušci uvítají, když jim do voliéry „zasadíte“ pokácený strom. Pokud kvůli stavbě voliér musíte na zahradě kácet ovocné stromy, rozhodně se jich proto nezbavujte a uchovejte si je poblíž stavby! Jakmile budete mít hotové zděné zázemí a dojde na natahování pletiv, přijdou vám vhod. Velké rozvětvené stromy pak už do venkovních výletů nedostanete, byť byste měli v pletivu sebevětší kontrolní dvířka. Stromy se zkrátka musí do výletů natahat ještě před pevným přimontováním čelních stěn pletiva a proto je dobré je mít kdykoli při ruce.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Zátah senegalské policie na velkého vývozce papoušků. Padělal povolení pro žaky

Dálší článek

Statistika papoušků CITES I v Belgii: ráj aratingů žlutých, kakaduů goffin a amazoňanů žlutokrkých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější