Zátah senegalské policie na velkého vývozce papoušků. Padělal povolení pro žaky

Pašovaní žakové v DakaruUVNITŘ FOTO – Roční intenzivní policejní sledování jednoho z největších vývozců původních druhů papoušků v Africe Azize Salla vedlo minulý týden k razii senegalské policie v sídle jeho firmy v Dakaru. Na místě policisté zabavili 109 nelegálně držených žaků liberijských, 600 alexandrů malých, 80 papoušků senegalských a mnoho dalších druhů zvířat. Společně s vývozcem bylo zatčeno pět dalších osob, které se měly podílet na padělání vývozních povolení žaků liberijských z Mali, kde se však tento papoušek přirozeně nevyskytuje. Sall byl obviněn z ilegálního obchodu s chráněnými druhy zvířat, padělání dokladů a organizování rozsáhlé mezinárodní sítě, která obchodovala se zvířaty. Policejní vyšetřování iniciovala organizace Wara Conservation Project (WARA) vedená Charlotou Houplinovou a podílelo se na něm senegalské ministerstvo životního prostředí.

Sall kryl svoji nelegální činnost provozováním oficiálního obchodu s volně žijícími živočichy, podle vyšetřovatelů však minimálně deset let nelegálně vyvážel i ohrožené druhy zvířat, především papoušky. Při výslechu obviněný přiznal, že je dodával mj. do Spojených států, Španělska, Turecka, Singapuru, Hong Kongu, Lybie a dalších zemí. Při pašování obvykle přežije jen polovina převážených ptáků, ročně se jich přitom z Afriky do Spojených států, Evropy a zemí Blízkého východu vyvezou desítky až stovky tisíc. Odchytoví ptáci se běžně objevují i v nabídkách chovatelských inzercí v České republice, od roku 2004 přitom Evropská unie striktně zakazuje jakékoli dovozy odchytových ptáků z jejich domoviny.

ČTĚTE TAKÉ: Bulhaři zabavili zásilku 30 pašovaných žaků určených pro Českou republiku

Žakové liberijští jsou zařazeni do druhé přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezování obchodování s ohroženými druhy. Valná většina afrických zemí zakazuje jejich odchyt ve volné přírodě a prodej. Výjimku od mezinárodního Výboru CITES mají pouze Kongo a Kamerun, v obou případech se však jedná o příbuzného žaka velkého, který byl donedávna s žakem liberijským považován za tentýž druh (resp. se jednalo o poddruhy papouška šedého – žaka). Proti odchytům žaků, ať už legálním nebo nelegálním, dlouhodobě bojuje mezinárodní organizace World Parrot Trust, které se daří zabavené ptáky po rehabilitaci vracet zpět do volné přírody. Stejný osud by měl potkat i stovky žaků liberijských zabavených v Dakaru.

Kromě žaků muž pašoval i alexandry malé a papoušky senegalské (Foto: WARA)
Kromě žaků muž pašoval i alexandry malé a papoušky senegalské (Foto: WARA)
Žakové liberijští se nesmí odchytávat ve volné přírodě (Foto: WARA)
Žakové liberijští se nesmí odchytávat ve volné přírodě (Foto: WARA)
Senegalská policie nakládá zabavené papoušky (Foto: WARA)
Senegalská policie nakládá zabavené papoušky (Foto: WARA)

Vrátí se do volné přírody?

„Věříme, s pomocí World Parrot Trustu projdou zabavení ptáci rehabilitací a vypuštěni do volné přírody,“ napsali zástupci organizace WARA na svém oficiálním profilu na Facebooku. Předloni se takto do přírody vrátili žakové velcí, kteří byli propašováni přes Libanon do Bulharska a měli směřovat dál do Srbska. Pašeráci v roce 2010 převáželi celkem 108 žaků, jejich zásilku ale odhalili celníci na letišti v bulharské Sofii. Zhruba třetina ptáků transport nepřežila, zbylí byli umístěni do sofijské zoologické zahrady. Tam nakonec přežilo pouhých 32 žaků, kteří byli v roce 2013 vráceni zpět do země původu – Ugandy – a zde po rekonvalescenci a měsících příprav vypuštěni na tajném místě zpět do volné přírody. Sofijská zoo nyní pečuje o další desítku žaků, které se koncem letošního srpna pokoušet propašovat bulharský občan přes hranici s Tureckem.

K TÉMATU: Uganda vypustila zpět do volné přírody pašované žaky, kteří byli zabaveni v Bulharsku

Bulharsko má obecně velkou zkušenost s pašeráky žaků, loni touto dobou zadrželo poblíž hranice s Rumunskem a Srbskem osobní vůz, v němž bulharský občan pašoval 30 žaků určených pro Českou republiku. Ptáci měli doklady původu i vývozní povolení, dokumenty ale byly padělané. Evropská unie od roku 2004 zcela zakazuje dovozy ptáků z třetích zemí, navíc v Africe je kromě dvou zemí, které mají výjimku (Kongo a Kamerun), zakázáno odchytávat žaky ve volné přírodě a obchodovat s nimi. Přesto se do Evropy každoročně dostanou stovky těchto ptáků a nadále se s nimi čile obchoduje. Žaky z odchytu vlastní i celá řada českých chovatelů. Jde o nesmírně stresované ptáky, kteří většinou nesnesou přítomnost chovatele a celé dny tráví schovaní v budce.

Pašerákova voliéra s žaky liberijskými připravenými na vývoz (Foto: WARA)
Pašerákova voliéra s žaky liberijskými připravenými na vývoz (Foto: WARA)
Nakládání zabavených papoušků (Foto: WARA)
Nakládání zabavených papoušků (Foto: WARA)

Úvodní foto: WARA

Předchozí článek

Podzimní ptačí burza ve Zwolle je za námi, podívejte se na fotky a ceník papoušků

Dálší článek

Stavíme voliéry pro papoušky (3.): Na co byste neměli zapomenout při kopání základů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější