Katarská Al Wabra, německé ACTP a Brazílie dohodli další výměny arů škraboškových

Ara škraboškovýUVNITŘ VIDEO – Dvě samice v přírodě vyhynulých arů škraboškových dorazily v uplynulých dnech z Brazílie do katarské záchranné stanice Al Wabra (na snímku), která je největším chovným zařízením tohoto druhu na světě. Al Wabra návdavkem zaslala do brazilského chovného programu pár vlastních arů škraboškových, aby oživila genetickou linii ptáků chovaných ve stanici Nest v Sao Paulu. K výměně došlo v rámci každoročního setkání realizátorů akčního plánu na zachování a reintrodukci ary škraboškového zpět do volné přírody, které se tentokrát nekonalo v Brazílii, nýbrž v Kataru v sídle Al Wabry. Prostřednictvím sociální sítě Facebook o něm informoval zakladatel a prezident německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) Martin Guth.

„Tato schůzka byla nejúspěšnější za celou dobu spolupráce mezi všemi zúčastněnými stranami. Jednou z nejdůležitějších iniciativ je míchání různých genetických linií arů škraboškových mezi institucemi, které je chovají. V minulosti se to dělo jen velmi obtížně, ale nynější partnerství mezi všemi chovnými stanicemi je tak silné, že jsme schopni se v programu zachování arů škraboškových posunout dál,“ popsali zástupci Al Wabry. K výměnám ptáků nemá docházet jen mezi Al Wabrou a brazilskou stranou, na schůzce došlo k dohodě, že německé ACTP poskytne Al Wabře dva samce a jednu samici ary škraboškového, a katarská strana za to do Německa zašle dvě samice a jednoho samce. ACTP už dříve zaslalo dvě vlastní mláďata arů škraboškových do Brazílie a na oplátku obdrželo od brazilské strany jednu samici.

Spolupráce se týká i arů kobaltových

„Na závěr každoročního setkání došlo k podpisu smluv mezi Al Wabrou, ACTP a Brazílií o společném postupu v projektech na záchranu arů škraboškových a arů kobaltových, o půjčování ptáků kvůli důležitým genetickým výměnám a další podpoře těchto programů,“ uvedla Al Wabra na svém oficiálním profilu na Facebooku. „V minulosti byly problémy mezi institucemi, které se zabývaly chovem těchto ptáků, tento rok se ale situace obrátila a mezi všemi, co chovají ary škraboškové, panuje shoda a intenzivně pracujeme pro dobro a zachování tohoto druhu,“ dodala Al Wabra. Historickému podpisu smluv přihlížela i žena zesnulého katarského šejka Saud bin Mohammeda Al-Thaniho, zakladatele chovného zařízení Al Wabra, který před lety skoupil ary škraboškové z Filipín a Švýcarska a založil tak jejich vůbec největší chov na světě.

K TÉMATU: Další arové škraboškoví zamíří do Brazílie, tentokrát z katarské stanice Al Wabra

Brazílie přijala v roce 2011 Národní akční plán na záchranu ary škraboškového. Prvním krokem bylo spojit všechny chovatele arů škraboškových na světě, tedy katarskou Al Wabru, německé sdružení ACTP, Loro Parque na Tenerife, chovnou stanici Nest v Sao Paulu a Lymingtonovu nadaci v Brazílii. Později z této skupiny vypadl Loro Parque, od kterého si brazilská strana kvůli neshodám vyžádala všechny ptáky. Část jich putovala do Brazílie, někteří do Německa a Kataru. Zároveň v Brazílii začala příprava na pozdější vypuštění prvních ptáků zpět do jejich původního biotopu v regionu Curacá, kde vzniká velká chovná stanice pro ary škraboškové. První ptáci by měli být vypuštěni v roce 2021, podmínkou však je, aby v té době bylo na celém světě alespoň 150 arů škraboškových a ročně se dařilo odchovávat 20 nových mláďat.

Úvodní foto: AWWP (Al Wabra)

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. října 2015

Dálší článek

Na návštěvě u Petra a Moniky Jarošových, specialistů na amazoňany a amazónky z Říčan u Brna

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější