21 kakaduů žlutočečelatých zabavených v Jakartě míří zpět do přírody na Papui

Zabavení kakaduové žlutočečelatíUVNITŘ VIDEO – Ohrožení kakaduové žlutočečelatí jsou ve své domovině na Papui-Nové Guineji častým terčem pytláků a překupníků s exotickými ptáky. Nyní se část nelegálně odchycených papoušků vrátí do volné přírody. Guvernér Papuy Lukas Enembe totiž obdržel od indonéského ministerstva životního prostředí 21 kakaduů žlutočečelatých, kteří byli zabaveni na ptačích trzích v indonéské metropoli Jakartě. Ptáci mají být po aklimatizaci vypuštěni do jejich přirozeného prostředí v papuánském pohoří Cyclops, informoval deník Jakarta Post. Kakadu žlutočečelatý patří mezi méně ohrožené druhy, Červená kniha IUCN jej vede v kategorii „nejméně znepokojivý“, nicméně guinejský poddruh čelí častému nelegálnímu odchytu.

„Vypustíme je do jejich přirozeného biotopu poté, co byli zabaveni na různých místech v Jakartě, kde byli prodáváni jako domácí mazlíčci. Doufám, že je budeme moci postupně vrátit do volné přírody na Papui,“ řekl guvernér Lukas Enembe zpravodajskému webu Antaranews.com. Podle jeho slov je mnoho endemických druhů zvířat, která jsou chráněna a žijí pouze na Papui, pašováno z provincie a prodáváno jako domácí mazlíčci. „Musíme chránit a udržovat všechny endemické druhy, které žijí na Papui,“ dodal guvernér. Zabavení papoušci byli před návratem na Papuu umístěni do ptačího útulku Save Jambil Kuning v Jakartě, kde se i nyní starají o desítky dalších kakaduů žlutočečelatých.

Vraťte papoušky, vyzývá Indonésany útulek

Správce útulku Indra Exploitasia Semiawan v rozhovoru pro list Jakarta Post zdůraznil, že jeho organizace aktivně bojuje za ochranu a zachování kakaduů žlutočečelatých. „Tento druh spadá do kategorie chráněných a proto by neměl být chován jako domácí mazlíček,“ zdůraznil. „Kakaduové žlutočečelatí patří do volné přírody.“ Útulek Save Jambil Kuning vede samostatnou kampaň, v níž přesvědčuje Indonésany, kteří si na ptačích trzích zakoupili kakaduy žlutočečelaté, aby je donesli do tohoto zařízení, které postupně zajistí jejich návrat na papuánského pralesa. Podle Indry Exploitasii Semiawana se takto podařilo zachránit už 110 kakaduů žlutočečelatých. Ptáci však musí procházet náročnou přípravou, než je možné je vrátit zpět do volné přírody.

K TÉMATU: Černý trh s ptáky v Indonésii: Jenom v Jakartě se jich denně na ulici prodávají desítky tisíc

Kakaduů žlutočečelatých na Papui, ale i dalších místech jeho přirozeného výskytu, ubývá. Ještě hůře je na tom příbuzný kakadu žlutolící, který je společně s kakaduem filipínským nejohroženějším zástupcem rodu a je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN. Rovněž tohoto papouška často nabízejí překupníci na indonéských ptačích trzích. Postihy za nelegáln obchodování s těmito ptáky jsou ještě přísnější než u kakaduů žlutočečelatých, protože kakadu žlutolící je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s ohroženými druhy. Každý jedinec proto podléhá povinné registraci a obchodování s ním musí schválit příslušné orgány ochrany přírody.

Úvodní foto: Antaranews.com/Indrayadi

Předchozí článek

Petr Jaroš: Mexičtí amazoňani žlutolící nás uchvátili, chceme složit čtvrtý chovný pár

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. prosince 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější