Německé ACTP a katarská Al Wabra si poprvé vyměnili ary škraboškové, kvůli „jiné krvi“

Ara škraboškový mláďata v ACTPUVNITŘ VIDEO – Výměny vzácných a v přírodě vyhubených arů škraboškových mezi záchrannými stanicemi zapojenými do reintrodukčního programu tohoto druhu nabývají na intenzitě. Po loňské cestě dvou mláďat odchovaných v zařízení německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) do brazilské chovné stanice Nest v Sao Paulu a výměně za samici, která pro změnu putovala z Brazílie do Německa a pozdější výměně ptáků mezi katarskou stanicí Al Wabra a brazilskou stranou došlo k historicky první výměně arů škraboškových mezi Al Wabrou a ACTP. „Rok 2016 jsme zahájili zasláním tří arů škraboškových do Al Wabry a následující den byli tři arové zasláni z Al Wabry do Německa,“ prozradil na stránce ACTP na Facebooku zakladatel sdružení Martin Guth.
K samotné výměně došlo ještě na sklonku roku 2015, jak začátkem ledna v rozhovoru pro server ParrotsDailyNews.com prozradil Simon Degenhard, vydavatel australského chovatelského časopisu Aviary life a blízký spolupracovník ACTP. „Velice rád mohu oficiálně oznámit, že v prosinci 2015 došlo vůbec poprvé k výměně ptáků mezi těmito světově proslulými zařízeními. Jde o obrovský krok kupředu, který umožní vytvořit další nepříbuzné páry v obou zařízeních. A je dalším svědectvím o silném partnerství ACTP a Al Wabry, stejně jako o jejich vzájemném závazku podílet se na obnově divoké populace arů škraboškových,“ řekl Degenhard, který loni doprovázel dvojici mláďat arů škraboškových odchovaných v ACTP na cestě do Brazílie.

Návrat do přírody? Nejpozději v roce 2021

Výměny vzácných papoušků nastartovalo loňské setkání zástupců ACTP, Al Wabry a brazilské vlády v Kataru. „Je to důkaz, že program obnovy druhu je na velmi dobré cestě,“ říká zakladatel německého ACTP Martin Guth. „Po obrovském úspěchu, kdy bylo v loňském roce odchováno 20 mláďat arů škraboškových, připravujeme další kroky k tomu, abychom mohli zahájit navracení druhu do volné přírody,“ dodal. Podle Simona Degenharda by k prvnímu vypouštění papoušků v brazilském regionu Bahia mělo dojít do roku 2021. Brazilská strana si stanovila jako podmínku zvýšení počtu ptáků chovaných v zajetí minimálně na 150. V současné době tvoří zbytková populace arů škraboškových v zajetí 127 jedinců.

K TÉMATU: Do Česka dorazí chovatelé arů škraboškových i kurátor Loro Parque, vystoupí na setkání v Kozovazech

„Samozřejmě doufáme, že loňský rekord v počtu odchovaných mláďat brzy překonáme,“ netají se optimistickými plány Martin Guth. „Díky výměně ptáků s Katarem nyní máme stejný počet samců a samic, jde o geneticky velmi cenné páry. Tři noví arové prošli karanténou a nyní obývají velkou voliéru s některými z našich arů,“ dodal. O zkušenostech s chovem arů škraboškových přijede Martin Guth společně s kurátorkou ACTP Katrin Scholtyssek přednášet už příští měsíc do České republiky. 19. března vystoupí na 11. ročníku V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech, které organizuje Klub přátel exotického ptactva (KPEP) pod záštitou Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP).

Úvodní foto: ACTP
Předchozí článek

Brněnské výstaviště se po půl roce dočká pravidelné ptačí burzy. Chystají ji teraristé

Dálší článek

Sedm nestorů kea doplatilo na svoji hravost, když zkoumali pasti na lasice

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější