Sedm nestorů kea doplatilo na svoji hravost, když zkoumali pasti na lasice

Nestor kea kloveUVNITŘ VIDEO – Přílišná zvědavost a charakteristická hravost stála život přinejmenším sedmi nestorů kea v Murchisonských horách na Novém Zélandu. Papoušci prozkoumávali pasti na lasice, které měly být proti všetečným keům dobře zajištěny, ale nakonec se do nich chránění ptáci sami lapili a uhynuli. Ochránci přírody nyní požadují, aby došlo k dalším úpravám stovek pastí rozmístěných v celé oblasti. Uhynulých ptáků může být mnohem více; na sedmici ptačích obětí přišli ochránci v podstatě náhodou při rutinní kontrole v lokalitě nad jezerem Te Anau. Podle George Ledgarda z novozélandského Odboru životního prostředí se keové neměli do pastí vůbec dostat.
Nástrahy na lasice byly umístěny v pevných dřevěných bednách, jež měly nestory kea odradit od jejich zkoumání. Někteří ptáci ale dokázali odšroubovat víka a dostali se dovnitř, kde nalezli návnadu na lasice v podobě vajec a masa. Jiní keové se do pasti podhrabali. „Keové jsou přirozeně zvídaví a do pastí v Murchisonských horách se chytali už dříve, ale tento způsob jsme zatím nezaregistrovali. Nástrahy jsme už dříve upravovali, ale tyto případy nás vedou k hledání dalších možností, jak bedny, které obsahují pasti na lasice, před key ještě lépe zajistit,“ řekl George Ledgard novozélandskému zpravodajskému serveru Stuff.co.nz.

Pasti mají paradoxně chránit nestory

Lesní správa v Murchisonských horách během letní sezóny upravila na 700 pastí na lasice. Využila zejména delší šrouby, kterými je připevněno víko na ochranných bednách. Při podrobnější kontrole v celém pohoří lesníci nenarazili na žádné další uhynulé nestory kea. Sedmici nešťastných ptáků od jezera Te Anau tvořili podle Ledgarda mladí keové. „Zdá se, že mladí ptáci v této konkrétní lokalitě přišli na způsob, jak otevřít víko pasti a mělo to pro ně neblahé důsledky,“ uvedl ochránce. „Jsme ale přesvědčeni, že po dalších úpravách se už keové do pastí nedostanou,“ dodal. Odbor ochrany přírody společně s ochranářskou organizací Kea Conservation Trust nicméně vyzvali všechny obyvatele Murchisonských hor, kteří používají pasti na lasice, aby jim nahlásili případy chycených nebo usmrcených nestorů kea.

K TÉMATU: „Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Nestoři kea žijí v horských oblastech a lesích Jižního ostrova Nového Zélandu. Odhaduje se, že jejich divokou populaci tvoří jeden až pět tisíc ptáků. Novozélandské úřady jej vedou jako ohrožený druh, podle klasifikace Červené knihy ohrožených živočichů IUCN je „zranitelný“. Největší nebezpečí keům hrozí při hnízdění. Využívají totiž nory vyhloubené v zemi a často se proto stávají oběťmi lasic a vačic. Snaha o redukci počtu těchto nepůvodních predátorů, včetně používání pastí na lasice, vedla k viditelnému nárůstu počtu úspěšně vyvedených mláďat nestorů kea. V Murchisonských horách je rozeseto na 3 500 pastí na lasice na celkové ploše 50 tisíc hektarů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Předchozí článek

Německé ACTP a katarská Al Wabra si poprvé vyměnili ary škraboškové, kvůli „jiné krvi“

Dálší článek

Magdalena Žohová: Venkovní voliéru pro papoušky v Botanické zahradě zprovozníme nejdříve v březnu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější