Maďarští filmaři natočili dokument o záchraně arů arakang v Peru, premiéru měl v Austrálii

Ara arakangaTRAILER UVNITŘ – Třicetiminutový unikátní dokument The Macaw Project o životě divokých arů arakang v jihoamerickém Peru natočila skupina maďarských filmařů v čele s Georgem Olahem, genetikem působícím na Australské národní univerzitě (ANU) v Canbeře. Profesionální snímek měl v úterý premiéru na půdě ANU a brzy jej uvedou i vybraná australská kina. Tvůrci rovněž jednají o jeho vysílání v některé z australských televizí. The Macaw Project je dlouhodobým projektem pětice filmařů, kteří pravidelně navštěvují hnízdiště arů arakang a pořizují exkluzivní záběry ze života těchto papoušků (neplést s kostarickým The Ara Projectem).
Skupina vedená Georgem Olahem uskutečnila v průběhu posledních šesti let deset expedic do horního povodí Amazonky v Peru. Při své poslední návštěvě letos v únoru poprvé použili speciální dron pro snímání papoušků ze vzduchu a monitoring hnízd, která jsou jinak ze země velmi těžko dohledatelná. Tak se týmu podařilo najít lokality, kde jsou arové arakangy opravdu častí. „Hledali jsme takové místo i proto, že se podle něj lze inspirovat při záchovných programech, které mohou být použity jinde, kde se arakangám tolik nedaří a bojují o přežití,“ vysvětlil George Olah zpravodajskému serveru Brisbane News.

Film je určen hlavně Peruáncům

Lokality, kde není nouze o divoké ary arakangy, také umožňují relativně snadné natáčení těchto papoušků ve volné přírodě, ale také odběry vzorků od divokých mláďat. George Olah a skupina dobrovolníků navštěvovali hnízda arů a získávali vzorky krve pro různé analýzy. Dokumentární film vlastně zachycuje tuto těžkou práci i panenskou přírodu v zapomenutém koutu Peru nedotčeném odlesňováním ani nelegálním odchytem ptáků. Snímek není klasickým přírodovědným dokumentem, ukazuje i negativní jevy jako ničení životního prostředí, pochybuje o smysluplnosti ochranářských opatření, ale nakonec vyznívá pozitivně: arakangám v Peru lze pomoci.

K TÉMATU: Projekt na ochranu arů arakang shání dobrovolníky na pomoc v peruánském pralese

Autoři věří, že film zapůsobí především na Peruánce v oblastech, kde jsou arakangy ohroženy. Vedle anglické verze tak existuje i španělská a potom speciální vydání v „peruánské španělštině“ namluvené populární peruánskou herečkou. Snímek by mohl mít výchovný efekt i v mnoha dalších jihoamerických zemích, kde je úředním jazykem španělština. Dokumentaristé zprovoznili i speciální internetovou stránku www.macawmovie.cz, kde jsou volně k dispozici fragmenty filmu, fotogalerie, představení jednotlivých členů týmu a odkaz na veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu záchranných projektů arů arakang v Peru.

Úvodní foto: The Macaw Project
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..