Kajmanské ostrovy vypustí do přírody druhou skupinu tamního poddruhu amazoňanů kubánských

UVNITŘ VIDEO – Druhou skupinku tří amazoňanů kubánských kajmanských odchovaných v zajetí vypustí 3. března do volné přírody ochránci na Kajmanských ostrovech. Jde o mláďata, která se vylíhla loni v květnu a od počátku jsou připravována na život ve volnosti, informoval deník Cayman Compas. Záchranné středisko Cayman Turtle Centre při této příležitosti vyhlásilo soutěž pro školáky, jejíž vítězové se budou moci osobně zúčastnit vypouštění papoušků. „Vybereme dva až čtyři šťastlivce, kteří budou moci reprezentovat své školy na této akci,“ uvedl kurátor Cayman Turtle Centre Geddes Hislop.
Akci podporuje Botanická zahrada královny Alžběty II. a Kajmanské ministerstvo životního prostředí. „Chovný program amazoňana kubánského kajmanského, který je běžně znám jako kajmanský papoušek, náš národní pták, jsme zahájili v roce 2009,“ popisuje Geddes Hislop. „Do našeho záchranného centra jsme soustředili všechny zachráněné papoušky a zraněné ptáky, kteří potřebovali rehabilitaci. Od jednoho páru se nám za tu dobu podařilo odchovat již devět mláďat,“ pochlubil se Hislop. Tři mláďata z loňského odchovu budou tvořit druhou skupinu papoušků, které organizace vrátí do volné přírody.

V zajetí jde o chovatelskou raritu

Záchranné středisko se chce také pokusit vybudit druhý chovný pár k rozmnožování, aby i jejich potomci rozšířili divokou populaci kajmanských amazoňanů, kteří se od nominátní formy amazoňana kubánského liší výrazně menšími plochami bílé barvy na hlavě a naopak jsou více červení. V zajetí se mimo Kajmanské ostrovy tento poddruh amazoňanů kubánských téměř nevyskytuje. Ve volnosti žije několik stovek ptáků. Ještě vzácnější je forma tohoto amazoňana, která žije na ostrově Brač. Početnost její populace odhaduje na pouhých 400 ptáků, ale i ty ohrožují místní farmáři, jimž vadí, že se papoušci přiživují na jejich plantážích s mangem.

K TÉMATU: Farmáři žádají odchyt amazoňanů kubánských na Kajmanských ostrovech. Škodí na mangu

Soutěž pro školáky, kterou vypsalo Cayman Turtle Centre, byla vypsána pro dvě věkové kategorie. Dvou až šestileté děti mají vlastnoručně nakreslit plakát na téma „Kajmanský papoušek – náš národní poklad“. Kresba má zobrazovat záchranný program amazoňanů nebo jejich přirozené prostředí. „Vítězný plakát bude vybrán na základě relevance a přesnosti zobrazeného tématu, nápaditosti při využití materiálů a celkové prezentace,“ uvedl Geddes Hislop. Starší děti ve věku od sedmi do jedenácti let mají přeložit esej o dvou až tří stovkách slov na stejné téma. Zájemci se mohli do soutěže hlásit do 17. února, vítěze organizace vyhlásí dnes.

Úvodní foto: Keytocayman.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..